Zaloguj się | Rejestracja

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Świedziebni

poniedziałek, 10 marca 2014 r., godz. 09:45  |  Wersja do druku

Według naukowców, połowie języków, którymi posługują się mieszkańcy naszej planety - grozi wyginięcie i to w ciągu najbliższych 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. W Szkole Podstawowej w Świedziebni nie zapomniano o tym święcie.Językoznawcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie używa się ich około 6-7 tysięcy. Co ciekawe, przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej. Według UNESCO niemal połowa z nich jest zagrożonych zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w Bangladeszu, kiedy to podczas demonstracji w roku 1952 zginęło 5 studentów uniwersytetu w Dhace, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

Ciekawostką jest fakt pochodzenia określenia "język ojczysty". Określenie to po angielsku "Mother Tongue", czy po niemiecku "Muttersprache" pochodzą od wyrazu "matka", tymczasem w języku polskim słowo "ojczysty" pochodzi od wyrazu "ojciec". W naszej kulturze wartości ogólnonarodowe wzięły swe nazwy od ojca, bo to właśnie linia męska wiązana jest bardziej z przekazywaniem dziedzictwa. Nawet słowo"dziedzictwo" pochodzi od nazwy"dziad".

reklama

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Świedziebni odbył się międzyklasowy Konkurs o tytuł Mistrzów Języka Ojczystego. Po niełatwych zmaganiach z czytaniem łamańców językowych, ortografią, frazeologią, poprawnością językową i literaturą puchar wywalczyła klasa IVa.

Celem konkursu było propagowanie kultury języka oraz podnoszenie świadomości językowej uczniów.

Źródło: R. Cieciórska, M. Lewandowska, SP Świedziebnia, polskieradio.pl

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w SP w Świedziebni:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej