Zaloguj się | Rejestracja

Koncepcja przebudowy drogi Wielki Głęboczek-Brzozie

czwartek, 01 kwietnia 2021 r., godz. 10:28  |  Wersja do druku

Procedura uzgodnień związana z przebudową drogi powiatowej Wielki Głęboczek-Brzozie ma szansę ruszyć z miejsca. Starosta Piotr Boiński w imieniu Zarządu Powiatu w Brodnicy przedstawił radnym kilka wariantów rozwiązań. Zwłaszcza jeden otwiera możliwości pchnięcia spraw naprzód.Starosta Piotr Boiński w imieniu Zarządu Powiatu w Brodnicy przedstawił radnym - najpierw w komisjach, a następnie na sesji Rady Powiatu w połowie marca - kilka wariantów rozwiązań. Zwłaszcza jeden otwiera możliwości pchnięcia spraw naprzód. Bierze bowiem pod uwagę zarówno wymagania konserwatora zabytków, jak i parametry budowy dróg powiatowych. Dodatkowo wpisuje się w koncepcję budowy ścieżek rowerowych.

Zarząd Powiatu wraz Zarządem Dróg Powiatowych szukał wyjścia z patowej sytuacji, które pogodziłoby zarówno sprawy ochrony krajobrazu oraz przyrody, jak i poprawiłoby stan drogi, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Zarząd rozważał kilka wariantów. Pierwszy, który wydaje się być najbliższy władzom Gminy Brzozie, bierze pod uwagę realizację zgodnie ze stworzoną już dokumentacją. Przewiduje wycinkę wszystkich drzew w całości, nie oglądając się na opinie konserwatora zabytków na etapie wydania decyzji, ze wszystkimi tego ewentualnymi późniejszymi konsekwencjami.

- Bardzo wnikliwie ten scenariusz rozważaliśmy - mówił podczas sesji 16 marca starosta Piotr Boiński.

Drugi wariant rozwiązania dotyczył wycinki drzew w całości, zgodnie z projektem, oraz zrewitalizowanie w zamian parku w Augustowie lub innego, spełniającego warunki tejże rewitalizacji krajobrazu, wskazanego obszaru na terenie gminy Brzozie, starosta jednak stwierdził, że w opinii konserwatora propozycje te nie spełniają, poza parkiem w samym Augustowie, wymogu rewitalizacji.

Rozważany był też wariant realizacji przebudowy drogi tylko poprzez poprawę nawierzchni, w dotychczasowym przebiegu, z istniejącą już aleją drzew.

- Ten wariant raczej nie wchodzi w rachubę, bo cóż na tym zyskamy? - mówił do radnych na sesji starosta Boiński. - Poprawy bezpieczeństwa na pewno nie. Konsekwencją podjęcia takiej decyzji byłoby wyłamywanie krawędzi drogi, etc. Byłoby to robienie inwestycji na łapu-capu i wkrótce zmodernizowana droga uległaby degradacji.

Innym rozważanym wariantem było wybudowanie nowej drogi obok już istniejącej. Jest on najmniej prawdopodobny ze względu na zbyt duże, przekraczające możliwości inwestorów koszty.

- W trakcie tej analizy wariantów narodził się kolejny, do którego przekonał mnie oraz zarząd powiatu pan dyrektor Głowacki - kontynuował starosta. - Wydaje się, że to rozwiązanie może pogodzić wszystkich, łącznie z konserwatorem, który osiągnąłby efekt rewitalizacji krajobrazowej. Jest korzystne dla powiatu jako inwestora, ekologów, ale także zwolenników ścieżek rowerowych.

Zarząd po dyskusji upoważnił starostę do wniesienia tej koncepcji na forum właściwych komisji. Będzie ona wymagać zmiany dokumentacji, co wiązać się będzie z dodatkowym kosztem, który dla dobra załatwienia sprawy Powiat Brodnicki będzie musiał ponieść.

- Poprosiłem Wysokie Komisje, żeby dać zarządowi zielone światło na poszukanie środków w budżecie na przebudowę dokumentacji. I takie zielone światło otrzymałem. Dzisiaj chciałbym też przekonać radnych do tego, żeby rada dała takie zielone światło dla pójścia w tym kierunku - zwrócił się do rady o wsparcie nowej koncepcji starosta Boiński podczas sesji 16 marca.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej