Narodowy Spis Powszechny 2021

wtorek, 02 lutego 2021 r., godz. 09:33  |  Wersja do druku

Spis ludności to – jak podaje Encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Najbliższy spis powszechny będzie przeprowadzony od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze.

Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym będą objęte:
  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami

W ramach narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zostaną zebrane następujące dane:

Charakterystyka demograficzna osób:
  • płeć
  • wiek
  • adres zamieszkania
  • stan cywilny
  • kraj urodzenia
  • kraj posiadanego obywatelstwa

Aktywność ekonomiczna osób:
  • bieżący status aktywności zawodowej – pracujący, bezrobotni, bierni zawodowo
  • lokalizacja miejsca pracy
  • rodzaj działalności zakładu pracy
  • zawód wykonywany
  • status zatrudnienia
  • wymiar czasu pracy
  • rodzaj źródła utrzymania osób
  • rodzaje pobieranych świadczeń

Poziom wykształcenia

Niepełnosprawność:
  • samoocena niepełnosprawności
  • prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy
  • stopień niepełnosprawności
  • grupy schorzeń powodujące trudności w wykonywaniu codziennych czynności

Migracje wewnętrzne i zagraniczne:
  • okres zamieszkania w obecnej miejscowości
  • miejsce poprzedniego zamieszkania w kraju
  • miejsce zamieszkania rok przed spisem
  • fakt przebywania kiedykolwiek za granicą
  • rok przyjazdu /powrotu do Polski
  • miejsce zamieszkania za granicą – kraj (dla osób przebywających kiedykolwiek za granicą)
  • kraj przebywania i rok wyjazdu z Polski (dla osób przebywających czasowo za granicą)

Charakterystyka etniczno-kulturowa:
  • narodowość – przynależność narodowa lub etniczna
  • język, którym posługują się osoby w kontaktach domowych
  • wyznanie – przynależność do wyznania religijnego

Gospodarstwa domowe i rodziny:
  • stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego
  • tytuł prawny gospodarstwa domowego do zajmowanego mieszkania

Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki):
  • rodzaj pomieszczeń mieszkalnych
  • stan zamieszkania mieszkania
  • własność mieszkania
  • liczba osób w mieszkaniu
  • powierzchnia użytkowa mieszkania
  • liczba izb w mieszkaniu
  • wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne
  • rodzaj stosowanego paliwa do ogrzewania mieszkania
  • tytuł prawny zamieszkiwania mieszkania przez gospodarstwo domowe
  • rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie
  • stan zamieszkania budynku
  • wyposażenie budynku w urządzenia techniczne
  • powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku
  • liczba izb w budynku
  • własność budynku
  • liczba mieszkań w budynku
  • rok wybudowania budynku

Do dnia 9 lutego trwa otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

- mieć ukończone 18 lat,

- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,

- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,

- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,

- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Dzialkowicz.jpg