Zaloguj się | Rejestracja

Ptasia grypa tuż tuż

piątek, 08 stycznia 2021 r., godz. 12:52  |  Wersja do druku

Służby weterynaryjne stwierdziły wystąpienie ptasiej grypy w województwie kujawsko-pomorskim. W powiecie grudziądzkim została zlikwidowana hodowla 11 tys. indyków. Ognisko ptasiej grypy wystąpiło w gminie Świecie nad Osą. W obszarze zagrożonym znalazło się Jabłonowo Pomorskie.Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powołał w tej sprawie sztab kryzysowy w Urzędzie Wojewódzkim. W piątek, 8 stycznia wojewoda podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym teren około 3 km wokół miejsca stwierdzenia choroby, określono jako zapowietrzony. Obszar w pobliżu około 10 km został uznany jako zagrożony ptasią grypą. Teren ten obejmuje on część powiatów grudziądzkiego, brodnickiego i wąbrzeskiego. W Jabłonowie Pomorskim wprowadzono zakaz handlu drobiem i jajami na targowiskach.

Za obszar zagrożony zjadliwą ptasią grypą uznano część terenu miasta i gminy Jabłonowa Pomorskiego, w skład którego wchodzą miejscowości: Adamowo, Budziszewo, Buk Pomorski, Jabłonowo - Zamek, Szczepanki oraz miasto Jabłonowo Pomorskie. W związku z tym w Jabłonowie Pomorskim odbyło się posiedzenie członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Nakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym grypą ptaków to m.in.:
  • utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach, aby uniemożliwić im kontakt z innymi ptakami
  • niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków
  • niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych
  • stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego, wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściami i wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób, odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące

Zakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym to m.in.:
  • przemieszczania drobiu
  • transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody powiatowego lekarza weterynarii (tylko na zapowietrzonym)
  • wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, chyba, że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę
  • organizowania polowań na ptaki łowneorganizowania targów i wystaw z udziałem drobiu lub innych ptaków (obszar zagrożony)

Obowiązują co najmniej 21 dni od dnia zakończenia czyszczenia i odkażania ogniska na obszarze zapowietrzonym, co najmniej 30 dni na obszarze zagrożonym.

reklama

Źródło: UMIG Jabłonowo Pomorskie

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej