Zaloguj się | Rejestracja

Miasto i Gmina Górzno

poniedziałek, 28 grudnia 2020 r., godz. 06:53  |  Wersja do druku

Najokazalsze drzewo Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego - dąb szypułkowy nazywany "Dębem Rzeczypospolitej" lub "Dębem Jagiełły", uznane za pomnik przyrody w 1955 roku, doszczętnie spłonęło w piątek, 25 grudnia. Wszystko na to wskazuje, że prawdopodobnie doszło do podpalenia drzewa.Liczący sobie około 500 lat pomnik przyrody, dąb szypułkowy nazywany "Dębem Rzeczypospolitej spłonął doszczętnie. Wszystko wskazuje na to, że doszło do aktu wandalizmu i niewyobrażalnej głupoty.
- Po przyjeździe strażaków dąb był już powalony i płonął. Pożar został ugaszony i nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Z pierwszych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie - powiedział kapitan Krzysztof Natucki z Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy.

"Dąb Rzeczypospolitej" rósł w Leśnictwie Borek na terenie rezerwatu przyrody "Jar Brynicy II". Mierzył 35 m wysokości i 641cm obwodu (na wysokości 1,3 m). Wiek drzewa szacowany był na około 500 lat. Dąb miała swoje miejsce w historii i tradycji tego regionu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu zaoferowała nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych za pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy lub sprawców prawdopodobnego podpalenia.


reklama

Źródło: UMiG Górzno

Dębu Rzeczypospolitej już... nie ma/fot. OSP Górzno i Lasy Państwowe:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej