Zaloguj się | Rejestracja

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

piątek, 09 października 2020 r., godz. 06:03  |  Wersja do druku

Nadeszła jesień i są to zdecydowanie ostatnie chwile na prace ogrodowe. Ale póki pogoda dopisuje można jeszcze sadzić drzewka i krzewy. Te posadzone jesienią przyjmują się znacznie lepiej, niż na wiosnę, a i ceny ich są atrakcyjniejsze.Niebawem zrobi się smutno, bo znikną kolory lata. Ale jesień też ma swój urok z wrzosami, chryzantemami i wszystkimi ciepłymi kolorami, którymi zaczynają przebarwiać się drzewa i krzewy. Zadbajmy o to, by w naszym ogrodzie, albo na balkonie pojawiły się te ciepłe barwy jesieni.

Cały czas możemy jeszcze sadzić cebulki, aby na przyszły rok cieszyć się po zimie kolorowymi kwiatami. W DZIAŁKOWICZU ich wybór jest ogromny i każdy znajdzie na pewno coś dla siebie - wedle gustu i upodobań. Więcej o cebulkach i ich sadzeniu można się dowiedzieć tutaj

Nie zapominajmy o chryzantemach, które niesłusznie mają przydomek "cmentarnych kwiatów". Mogą one równie pięknie przystroić dom lub ogród, a ich duży wybór pozwoli znaleźć ulubiony kolor. Chryzantemy, zwane też złocieniami, mają same zalety: ustawione na balkonie kwitną długo - często aż do przymrozków, występują w niezliczonej ilości odmian i kolorów, doskonale komponują się z innymi jesiennymi gatunkami, nie mają wygórowanych wymagań. Sprzedawane są w pojemnikach o różnej wielkości - od doniczek małych po wielkie, zawsze zwieńczone masą kwiatów.

Można je uprawiać w domu, na balkonie i tarasie lub w ogrodzie. W naszym klimacie chryzantemy bardzo rzadko zimują, dlatego zwykle uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Chryzantemy są roślinami dnia krótkiego. Jesienią dni stają się coraz krótsze, w wyniku zmiany warunków świetlnych chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny - tzn. zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć. Okres zawiązywania pąków kwiatowych jest różny w zależności od odmiany - waha się od siedmiu do dwunastu tygodni.

Stanowisko powinno być jasne, zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz. W mieszkaniu chryzantemy będą kwitły znacznie krócej niż na zewnątrz. Będą także bardziej narażone na suche powietrze - nie powinny stać w pobliżu kaloryferów. Podlewanie musi być regularne, podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre (w doniczce muszą być otwory odpływowe). Chryzantemy mają płytki system korzeniowy więc są narażone na szybkie wysychanie - dlatego ziemia w doniczce nigdy nie powinna być sucha. Roślin nie trzeba nawozić, gdyż większość po kwitnieniu zostanie wyrzucona na kompost. Chryzantema kwitnie od 2 do 12 tygodni. Należy ostrożnie usuwać przekwitłe kwiaty, tak by uniknąć uszkodzenia pąków.

W DZIAŁKOWICZU kupimy teraz drzewka i krzewy owocowe. Posadzone jesienią mogą nam zaowocować nawet w przyszłym roku. Jesień – od początku października do pierwszych przymrozków – jest najlepszym terminem sadzenia drzew i krzewów owocowych, ale istnieje ryzyko, że nadziemne części roślin przemarzną podczas surowej zimy. Jeśli zimą niskiej temperaturze towarzyszyć będzie brak okrywy śnieżnej to mogą też przemarznąć korzenie. Aby temu zapobiec należy przed zimą zabezpieczyć drzewa i krzewy przed mrozem, a gatunki najbardziej wrażliwe na mróz sadzić wiosną. Sadzenie rośliny zaczynamy od wykopania dołka, który powinien być na tyle duży, aby korzenie sadzonej rośliny można było swobodnie w nim rozłożyć. Nie wolno skracać korzeni, by zmieścić je w dołku – jeśli dołek okaże się za mały, trzeba go powiększyć. Na dnie dołka usypujemy kopczyk z żyznej ziemi pochodzącej z wierzchniej warstwy gleby (tzw. warstwy ornej). Na tym kopczyku ustawia się roślinę i rozkłada korzenie. Korzenie nie mogą być pozawijane.

Wśród drzewek owocowych w DZIAŁKOWICZU uwagę zwraca śliwa japońska Kometa - średnio silnie rosnące drzewo o ładnej, symetrycznej, jajowatej koronie rodzące smaczne owoce deserowe przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Dorasta ona do 3-5 m wysokości. Drzewa zaczynają owocować w 3-4 roku uprawy. Owoce dojrzewają w pierwszej i drugiej dekadzie lipca, są kuliste, lekko wydłużone, pokryte żółtą skórką z dużym, czerwonobordowym rumieńcem.

Pojawiły się już sztuczne kwiaty, które teraz można znaleźć w dużym wyborze. To najlepsza pora na na ich kupienie i stworzenie pięknych wiązanek czy bukietów. W sprzedaży znalazł się też duży wybór jesiennych nawozów.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, znajduje się przy ulicy Sikorskiego 8. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 i w soboty od 8:00-16:00. Zapraszamy!

reklama

Źródło: Artykuł promocyjny

Jesienny ogród:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama