Zaloguj się | Rejestracja

Nowy sonar dla WOPR-u

poniedziałek, 05 października 2020 r., godz. 07:53  |  Wersja do druku

Drużyna toruńskiego WOPR-u przy Brodnickim Towarzystwie Żeglarskim wzbogaciła się o sonar. Sprzęt wspomoże ratowników w akcjach poszukiwawczych na wodzie. Dzięki prywatnemu darczyńcy ratownicy WOPR Toruń przy Brodnickim Towarzystwie Żeglarskim otrzymali nowoczesne urządzenie do podwodnych poszukiwań.Paweł Kędzia informuje:

- W wodzie o małej przejrzystości, użycie sonaru znacznie ułatwia poszukiwania - mówi Aleksandra Barańska, kierowniczka oddziału WOPR Toruń przy Brodnickim Towarzystwie Żeglarskim. - Dotychczas byliśmy zdani na jednostki, które dysponują takim sprzętem. I pomimo, że mieliśmy przypuszczenia, gdzie w przybliżeniu prawdopodobnie znajduje się poszukiwana osoba, to musieliśmy czekać, bo w mętnej wodzie nie widać więcej niż na wyciągnięcie ręki.

Sonar jest na wyposażeniu specjalnych oddziałów ratowniczych, niestety, nie w Brodnicy. Dlatego chociażby ze względu na odległość, wykorzystanie tego rodzaju urządzenia było dość czasochłonne. Tymczasem w razie potrzeby woprowcy mobilizują się błyskawicznie, a sprzęt jest gotowy do wyjazdu w każdej chwili. Ratownicy postanowili się usamodzielnić, żeby nie czekać na zewnętrzne ekipy.

- Urządzenie jest przenośne. Można je zainstalować przy motorówce, czy skuterze wodnym - mówi Aleksandra Barańska. - To powoduje, że można je wykorzystywać zarówno na płytkich, jak i głębokich akwenach.

Ratownicy zaprezentowali możliwości nowego urządzenia. Niewielka głowica spoczywa pod motorówką. Sygnały przetworzone w obraz trafiają na monitor. Początkowo dla niewprawnego oka w kształtach, które kojarzą się z obrazami usypanymi z ziaren piasku, trudno cokolwiek rozpoznać. Ratownicy jednak objaśniają i wskazują: zatopione konary, dawny pomost, czy nawet wodorosty unoszące się w toni. Detale robią wrażenie.

- Obraz jest na tyle dokładny, że łatwo będzie rozpoznać na przykład skuloną sylwetkę - opowiada ratowniczka.

Urządzenie bada to, co się znajduje w pasie kilkudziesięciu metrów dookoła motorówki. Zakres penetracji w zależności od konfiguracji wynosi do 50 metrów z każdej strony, czyli łącznie to pas o szerokości nawet 100 metrów! Gdyby ratownicy dostrzegli coś niepokojącego, mogą nanieść znacznik GPS na ekranie lub ustawić boję w interesującym ich miejscu, żeby konkretne już miejsce zbadać jeszcze dokładniej.

Urządzenie jest na tyle nowoczesne, że na zaproszenie tamtejszych służb minionego weekendu brodnicki WOPR włączył się z powodzeniem w akcję poszukiwania Macieja Aleksiuka we Wrocławiu. Jednocześnie ratownicy już planują, żeby tym razem z wykorzystaniem sonaru, przeczesać ponownie Drwęcę w poszukiwaniu ciała zaginionego w 2018 roku Adriana Dudka. Woprowcy wespół ze strażakami i policją penetrowali rzekę i jej otoczenie, ale ratownicy mają nadzieję, że z wykorzystaniem nowego urządzenia być może uda się głębiej zajrzeć w odmęty Drwęcy.reklama

Źródło: Paweł Kędzia

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama