Policja w Brodnicy informuje

czwartek, 02 kwietnia 2020 r., godz. 08:01  |  Wersja do druku

Stan epidemii w Polsce nakłada na policjantów dodatkowe zadania, w trosce o życie i zdrowie obywateli. W związku z nowymi przepisami dotyczącymi epidemii w Polsce, obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa, do których należy się stosować. Brodniccy policjanci w związku z tym zwiększyli ilość patroli i kontroli przestrzegania nowych obostrzeń.

W związku z epidemią na terenie całego kraju obowiązują nowe, zaostrzone przepisy. W trosce o zdrowie i życie obywateli brodniccy policjanci wzmożyli ilość patroli i kontroli osób przemieszczających się. Policjanci podczas służby szczególną uwagę zwracają na gromadzenie się osób m.in. pod placówkami handlowymi oraz bankowymi. Funkcjonariusze sprawdzają miejsca grupowania się młodzieży takie jak: skwery, bulwary, parki, place zabaw, plaże oraz inne miejsca, gdzie mogą gromadzić się mieszkańcy naszego powiatu.

Kontrolują środki komunikacji publicznej oraz niepublicznej, dowożącej osoby do pracy. Zwracają szczególną uwagę na dzieci i młodzież do 18 roku życia, które mogą przemieszczać się tylko w towarzystwie osoby pełnoletniej. Mundurowi podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na osoby nie stosujące się do nowych zakazów i nakazów. Angażują się również w informowanie o zasadach i zakazach wprowadzonych w związku z panującą epidemią.

Na ulicach miasta i powiatu z megafonów policyjnych radiowozów wygłaszane są komunikaty o konieczności pozostania w domach oraz przestrzeganiu zaleceń służb. Policjanci stanowczo i bezwzględnie reagują na naruszanie obowiązującego prawa. Dotyczy to między innymi zakazu grupowania się osób. W ciągu minionej doby, brodniccy policjanci ukarali mandatami karnymi w wysokości 500 złotych 13 osób. Takie kary nakładane będą na wszystkich, którzy nie stosują się do nowych przepisów. Dzielnicowi codziennie sprawdzają, czy osoby poddane obowiązkowej kwarantannie, stosują się do jej zasad. W powiecie brodnickim ilość osób objętych kwarantanną sięga już prawie 400 osób. Do wszystkich, docierają policjanci. Wobec osób nieprzestrzegających kwarantanny wyciągane są bardzo surowe konsekwencje. Kara za naruszenie zasad może wynieść aż 30 tys. złotych.

Wobec trzech osób brodniccy policjanci skierowali do sądu wnioski o ukaranie, a wobec kolejnych trzech toczą się postępowania w sprawach o wykroczenia w związku z nieprzestrzeganiem zasad kwarantanny oraz grupowania się osób. Mieszkańcy powiatu brodnickiego odpowiedzą za wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń mówiący o tym, że karze podlega ten, kto wiedząc, iż jest chory na chorobę zakaźną albo o nią podejrzany nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę do 5 000 zł, a służby sanitarne karę administracyjną.

Policjanci z Jabłonowa Pomorskiego sporządzili wnioski o ukaranie 5 osób, które nie stosowały się do zakazu gromadzenia się, a także spożywały alkohol w miejscu publicznym, zaśmiecały teren wokół siebie używając przy tym słów wulgarnych. Za popełnione wykroczenia sąd może nałożyć grzywnę nawet do 5 tys. złotych.

Apelujemy, przypominamy i ostrzegamy! Policjanci surowo i konsekwentnie podchodzić będą do osób łamiących prawo! Pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie jest w naszych rękach! Reagujmy na nieprzestrzeganie nowych przepisów! Tylko wspólna mobilizacja pozwoli na opanowanie stanu w jakim teraz wszyscy się znajdujemy. Wierzymy, że mieszkańcy naszego powiatu z rozsądkiem podejdą do zagrożenia, które nad nami czyha i będą stosowali się do poleceń i zaleceń służb!

Źródło: asp. szt. Agnieszka Łukaszewska oficer prasowy KPP Brodnica

W walce z epidemią/fot. nadesłane: