Zaloguj się | Rejestracja

Pomoc dla seniorów

wtorek, 17 marca 2020 r., godz. 13:52  |  Wersja do druku

Osiemdziesiąt starszych osób, podopiecznych powstałych ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego dziennych domów opieki w Górznie w powiecie brodnickim i Przysieku w powiecie toruńskim, otrzymało wczoraj i dziś do domów bezpłatne gorące posiłki. To skutek rozwiązań, które przyjęto na czas epidemii COVID-19. Akcja będzie prowadzona tak długo, jak będzie trzeba.W poniedziałek, 16 marca ruszyła pomoc dla seniorów. Marszałek rekomenduje, aby korzystając z wsparcia finansowego na Dzienne Domy Pobytu, samorządy lokalne zmieniły profil projektu i zamiast z domu wyprowadzać seniorów do Domów Dziennego Pobytu, odnowiły relacje z seniorami w ich domach, dostarczając im żywność, zakupy i wspierając bo często siedzą oni w domach zupełnie samotnie.

- W obliczu epidemii szczególną troską trzeba otoczyć właśnie seniorów, którzy, ze względu na zagrożenie, powinni bezwzględnie pozostawać w domach. Jednak wielu z nich mieszka samotnie i nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby im zrobić zakupy czy wykupić leki. Nasza skierowana do nich pomoc ruszyła wczoraj. Chciałbym, aby był to przykład dla innych samorządów, do których jednocześnie kieruję pismo z prośbą o podobne działania - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa.

W Kujawsko-Pomorskiem ze wsparciem RPO powstało 41 domów dziennego pobytu. W prowadzonych przez nie zajęciach uczestniczyło blisko 2 tysiące osób w całym regionie, dodatkowo 700 starszych pań i panów korzystało z oferty niestacjonarnych centrów usług środowiskowych, które powstały przy niektórych takich domach i klubach seniora. Jak wiadomo, w związku z epidemią COVID-19 zajęcia w tych placówkach zostały zawieszone.

W akcji dowozu posiłków starszym osobom w rejonie Górzna i Przysieka uczestniczą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego – urzędnicy, którzy są jednocześnie żołnierzami Wojsk Ochrony Terytorialnej. Są też gotowi, by dostarczać seniorom inne niezbędne rzeczy. Zadbano również o seniorów, którzy korzystają z cieszącego się dużym zainteresowaniem programu teleopieki domowej, opartej na tak zwanych bransoletkach życia. Na etapie pilotażowym programu uczestniczy w nim 225 osób. Skontaktowano się z każdą z nich. Dziesięć zadeklarowało chęć skorzystania z naszej pomocy przy zakupach. Pozostali mają wsparcie bliskich lub sąsiadów.

Podległy samorządowi województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża realizuje projekt "Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu", obejmujący opiekę dzienną (na obszarach wiejskich), pomoc sąsiedzką (w miastach) i wolontariat opiekuńczy (w miastach na prawach powiatu). Także w tym przypadku zmodyfikowano zakres wsparcia. Podopiecznym dowiezione zostaną posiłki i zrobione podstawowe zakupy.


reklama

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Pomoc dla seniorów/fot. fot. Mikołaj Kuras:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama