Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem gminy Brzozie

wtorek, 04 lutego 2020 r., godz. 11:09  |  Wersja do druku

Najmłodsza kobieta wójt w Polsce, od ponad roku działa konsekwentnie i spójnie na terenie gminy Brzozie. Udało się jej już wprowadzić wiele zmian, pozyskać środki na klub seniora i żłobki, do których właśnie ogłoszono nabór. Jak sama mówi: "wójtem nie jest się 8 h na dobę". O służbie na rzecz społeczeństwa, jej blaskach i cieniach, rozmawialiśmy z Danutą Kędziorską-Cieszyńską, wójtem gminy Brzozie.



Czy to był trudny rok na stanowisku i czy w dalszym ciągu spotyka się Pani z pytaniem typu - "ile pani ma lat" ?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Na pewno był to rok intensywny. Udało się nam zrealizować sporo pomysłów. To naprawdę cieszy. Tak, spotykam się z pytaniem o wiek. Myślę jednak, że środowisko lokalne przyzwyczaiło się do mnie i mojego wieku (śmiech). Inaczej wygląda sytuacja, gdy jestem z dala od gminy. Wtedy rzeczywiście pojawia się zdziwienie, ale też zainteresowanie. Wielu samorządowców z całej Polski kontaktuje się ze mną, chce się spotkać. Zawsze mogę liczyć na wsparcie.

Skąd czerpie Pani pomysły i pieniądze na różnorodne inwestycyjne przedsięwzięcia gminne? Proszę się też nimi pochwalić.

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Można powiedzieć, że od zawsze interesowałam się polityką lokalną, co na etapie szkoły podstawowej znajomi uważali jako odchylenie od normy (śmiech). Wolałam oglądać relacje z Sejmu i debaty nad ustawodawstwem, niż popularne seriale telewizyjne. Myślę, że pomysły, mimo mojego wieku, biorą się właśnie z doświadczenia. Pomaga też kierunkowe wykształcenie, dzięki któremu znam mechanizmy i wiem jak działać. Ja mam pomysły i wiem gdzie są pieniądze, ale to pracownicy urzędu gminy ciężko pracują, żeby te pomysły były realizowane.

Wójtem nie jest się 8 h na dobę, wójtem się jest ciągle. Nawet w okresie urlopu patrzę na inwestycje, chociażby turystyczne, jak coś mnie zainteresuje muszę wiedzieć, ile to kosztowało i z jakiego źródła pozyskano środki. Nie można się zamykać, zawsze trzeba być otwartym. Przez ostatni rok udało się nam sporo zrealizować. Po wielu trudach skończyliśmy remont świetlicy wiejskiej w Zembrzu, w Jajkowie powstała strefa aktywności. Udało się także dokonać licznych remontów w szkołach. Powstały chodniki, dwie wiaty na imprezy plenerowe (Janówko i Wielki Głęboczek). Inwestowaliśmy też w turystykę, powstały 3 pomosty nad jeziorami na terenie gminy. Kolejną inwestycją są dwa oddziały żłobka – Brzozie i Jajkowo (od marca zostaną uruchomione). Wykonaliśmy też klub seniora, w którym już niebawem ruszą zajęcia. To był dobry rok, jeśli chodzi o inwestycje.

Ciekawymi inicjatywami są imprezy plenerowe jak chociażby Dni Brzozy. Czy w tym roku będą odbywały się podobne wydarzenia?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Tak, niebawem zostanie przedstawiony plan imprez na cały rok. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dni Brzozy, oczywiście się odbędą i mam nadzieję, że spotkają się z aprobatą nie tylko mieszkańców gminy.

Jako jedyna gmina w powiecie, Brzozie ma wicewójta. Skąd wziął się ten pomysł i jakie obowiązki pełni wicewójt?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Pomysł wynika z uregulowań prawnych. Każda gmina ma obowiązek powołania zastępcy wójta, wystarczy przytoczyć opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Często jest tak, że funkcje wicewójta pełni sekretarz gminy. My sekretarza nie mamy, a wszelkie obowiązki w tym zakresie sprawuje wicewójt. Każdy ma swoją wizję organizacji urzędu.

Pojawił się temat, który wcześniej nie był tak mocno eksploatowany jak obecnie – ochrona środowiska. W jakiej mierze udało się zadbać o środowisko naturalne? Czy z czystym sumieniem można stwierdzić, że jakość życia się poprawiła, ograniczyliśmy emisję gazów cieplarnianych czy istnienie dzikich wysypisk?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Zgadza się ochrona środowiska to problematyka bardzo ważna, coraz częściej poruszana na różnorodnych konferencjach naukowych, ale też samorządowych. W tej kwestii jest sporo do zrobienia. Jako gmina uruchomiliśmy program dofinansowania przydomowych oczyszczalni oraz program AZBEST na który pozyskaliśmy środki z WFOŚiGW. Dzięki temu mieszkańcy mieli 100 % dofinansowania do odbioru i utylizacji wyrobów azbestowych. W tym roku również planujemy nabór wniosków w tym zakresie. Planujemy także zamontować czujniki mierzące jakość powietrza. Myślę, że programy służące środowisku są bardzo ważne, nic jednak nie zastąpi świadomości społeczeństwa. Na terenie naszej gminy nadal dochodzi do pozostawiania śmieci, lodówek czy mebli w lasach, czy przy drogach. Myślę, że uregulowania prawne oraz napiętnowanie społeczne w tym zakresie powinny być bardziej zdecydowane i konkretne…

W jednej z lokalnych gazet ukazał się artykuł na temat budynku po byłym gimnazjum w Brzoziu. Redaktor sugerował w nim, że to martwa szkoła. Proszę się bronić, choć wiemy, że nie ma w tym Pani winy, i opowiedzieć, co zamierza Pani zrobić z tym pięknym budynkiem.

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Owszem, przez wspomnianego redaktora jestem bardzo często atakowana. Myślę, że ukazujący się materiał nie ma nic wspólnego z obiektywizmem dziennikarskim, a jest raczej kwestią urażonej dumy i zakończeniem współpracy, co się wiązało z wynagrodzeniem. W dzisiejszym świecie ataki medialne są bardzo częste, wszystkie osoby piastujące jakieś funkcje publiczne muszą się z tym mierzyć. Poziom dziennikarstwa bardzo często jest na marnym poziomie… i tego typu ataki są tego najlepszym przykładem.

W budynku po gimnazjum, tak jak zapowiadałam w czasie kampanii wyborczej, powstanie Gminny Ośrodek Kultury (Centrum Kultury i Sportu). Od marca zacznie funkcjonować żłobek gminny. Powstał także klub seniora, już niebawem zostaną uruchomione zajęcia dla seniorów. Planów jest znacznie więcej m. in muzeum, czy sale gier i zabaw. Do dyspozycji mieszkańców będzie także sala gimnastyczna, w przyszłości planujemy zrobić także mini siłownię. Budynek jest ogromny, ale mamy tyle pomysłów – obawiam się, że nie wystarczy nam miejsca na wszystko. Chciałabym, aby w gminie Brzozie powstało Centrum, które będzie jednoczyć pokolenia (żłobek, klub seniora), ale także stanie się miejscem spotkań i rozrywki.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którego zadaniem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu, na obszarze między innymi gminy Brzozie, powstał projekt polegający na wybudowaniu sieci światłowodu oraz zapewnieniu dostępu do szerokopasmowego Internetu o gwarantowanej przepustowości 100 Mb/s. Co to oznacza dla mieszkańców gminy?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Gmina Brzozie objęta jest rządowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa (POPC). Założeniem tego programu jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów rozwoju kraju i likwidacja tzw. “białych plam NGA”, czyli obszarów, w których nie ma dostępu do bardzo szybkiego Internetu. Jest to program rządowy, my jako gmina nie mamy wpływu na to jakie działania i w którym miejscu są prowadzone. Naszym zadaniem było poinformowanie mieszkańców o fakcie, że taki program powstaje. Zorganizowaliśmy spotkanie w świetlicy wiejskiej w Brzoziu, na którym zjawili się przedstawiciele wykonawcy i odpowiadali na pytania przybyłych mieszkańców. Myślę, ze zainteresowanie jest ogromne, nie wszyscy jednak wyobrażali sobie, że tak to będzie realizowane. W planach jest stworzenie linii głównej, przez środek kilku miejscowości, gospodarstwa domowe znajdujące się poza centrum, niestety nie są ujęte w programie. Bardzo trudno tłumaczyć mieszkańców, że jako gmina nie mieliśmy na to żadnego wpływu.

Od nowego roku wzrosną drastycznie ceny za wywóz śmieci. Wywoła to na pewno poruszenie w gminnej społeczności. Czy można coś zrobić, by płacić mniej?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Sytuacja jest bardzo trudna, podwyżki są ogromne. Cała Polska boryka się z tym problemem. Obawiam się, że i w gminie Brzozie nas to czeka niebawem. Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest zmiana uregulowań prawnych na szczeblu centralnym – rządowym. Mieszkańcy obwiniają samorządy za wzrost cen, a my tak naprawdę nie mamy na to żadnego wpływu. Co więcej, gmina odpowiada tylko za organizację odbioru odpadów, co oznacza, że nie powinna dokładać do śmieci, ani na nich zarabiać. Kolejna sprawą jest mimo wzrostu, nadal niski odsetek segregujących odpady. UE nakłada na nas spore obwarowania pod tym kątem. Jeśli nie spełnimy współczynników, zapłacimy kary, które będzie musiała ponieść gmina – czyli tak naprawdę mieszkańcy. Problem jest złożony i myślę, że powinien to być priorytet działań na szczeblu rządowym. Nie możemy poradzić sobie z własnymi śmieciami (jako Polska), a zalewają nas śmieci z innych państw. Niedługo staniemy się wysypiskiem Europy, o ile już tak nie jest.

Skąd pomysł, aby Gmina Brzozie była tak transparentna w Internecie, bo za poprzedniego wójta tego nie było.

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Zawsze byłam zdania, że instytucje publiczne powinny być transparentne. Gmina to wspólnota samorządowa, dlatego mieszkańcy powinni wiedzieć co się dzieje w ich małej ojczyźnie. Myślę, że informowanie o podjętych działaniach jest dobrą praktyką, zwłaszcza, że po opublikowaniu informacji, często jest informacja zwrotna. Mieszkańcy wyrażają opinie, podpowiadają, mówią czego chcą. To dla mnie wiele znaczy. Jestem tu po to, aby słuchać ludzi. Nie mówię, że zaraz wszystko zostanie zrealizowane – to po prostu niemożliwe. Ale przy planowaniu kolejnych działań mam wiedzę, jakie są oczekiwania, co powinno być priorytetem. Ja nie zapominam, wracam do tych pomysłów wtedy kiedy to tylko możliwe. Poza tym ja lubię ludzi, lubię przebywać z ludźmi (dlatego staram się uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach), lubię rozmawiać (dlatego często debatuje w mediach społecznościowych). Lubię to co robię, dlatego staram się być blisko ludzi.

W kwietniu powiedziała nam Pani: - "Mogę tylko powiedzieć, że chcemy zająć się promocją i turystyką naszej gminy z całą pewnością nieszablonowo”. Czy może Pani teraz uchylić rąbka tajemnicy, co miało to oznaczać?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Przez ten rok przygotowaliśmy projekty, pomysły. Odwiedziłam wiele gmin, nie tylko w Polsce, z których chcemy brać dobre praktyki. Mam wizję, którą będziemy realizować. Niebawem wszyscy zainteresowani otrzymają zaproszenie na spotkanie, na którym przedstawimy efekty naszej pracy. I bierzemy się ostro do pracy, myślę, że już takiej namacalnej. Nie interesują mnie utarte schematy, gmina Brzozie musi promować się nieszablonowo.

Pani wójt, gmina Brzozie w marzeniach Danuty Kędziorskiej-Cieszyńskiej to gmina, która jest...?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Przyjazna rodzinie i atrakcyjna turystycznie.

Skończył się rok 2019. Czy nowy rok będzie lepszy od dotychczasowego dla gminy?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Mam nadzieję, że każdy kolejny rok będzie lepszy od poprzedniego. Nie zawsze ze wszystkim jest tak, jakby się chciało, tak jak zresztą w życiu... Ale zawsze trzeba podejmować walkę o lepsze jutro... wtedy życie ma sens. Wszelkie działania mają sens...

Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: Wójt gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej