Policja w Brodnicy informuje

poniedziałek, 13 stycznia 2020 r., godz. 08:49  |  Wersja do druku

Od 27 stycznia dzieci i młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczną dwutygodniowy zimowy wypoczynek. W związku z tym należy spodziewać się wzmożonego ruchu autobusów przewożących młodzież i dzieci, jak i nasilenia ruchu samochodów osobowych.

Od 27 stycznia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, będą przeprowadzone działania "Bezpieczne ferie 2020". W tym okresie policjanci będą szczególnie czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży udających się na wypoczynek.

Policjanci apelują do właścicieli i dyspozytorów autobusów, aby przed wyjazdami zorganizowanymi grup dzieci i młodzieży dokonali przeglądu technicznego pojazdów w stacjach kontroli. Istnieje również możliwość zgłoszenia, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, przez organizatorów lub inne zainteresowane osoby, miejsca i czasu rozpoczęcia przewozów zorganizowanych grup, celem dokonania kontroli przez policję. Zgłaszać kontrole należy do komend miejskich/powiatowych, na terenie których następuje wyjazd. Kompleksowej kontroli poddawany jest zarówno kierowca jak i pojazd.

Policjanci szczególną uwagę zwracać będą na:
  • stan trzeźwości kierowców
  • braki w wyposażeniu, w tym także dotyczące urządzeń samoczynnie rejestrujące prędkość pojazdu, czas jazdy oraz postoju
  • prawidłowość oświetlenia pojazdu
  • urządzenia gaśnicze

Jeśli twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek:
  • sprawdź, komu powierzasz nad nim opiekę
  • ustal wiarygodność organizatora wypoczynku
  • sprawdź, jaki są opinie na temat organizatora wypoczynku wśród osób wcześniej korzystających z jego usług
  • ustal dokładny adres pobytu dziecka, warunki socjalne, opiekę medyczną oraz program kolonii, obozu itp.
  • sporządź dziecku wykaz zabranych przedmiotów, najbardziej wartościowe z nich oznakuj
  • przekaż dziecku kartę z adresem domowym i numerem kontaktowym
  • porozmawiaj z dzieckiem o różnych sytuacjach w jakich może się znaleźć, poradź mu, jak wtedy należy się zachować

Nie wszystkie dzieci wyjadą na zimowiska. Spora ich część będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc, przed feriami, przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach i zabaw na podwórku.

Bezpieczeństwo na podwórku:
  • ustal z rodzicami obszar na którym możesz się bawić
  • zawsze informuj rodziców o miejscu swoich zabaw np. gdy będziesz chciał iść do kolegi do domu
  • nie oddalaj się zbyt daleko od domu
  • nie baw się w odosobnionych, ustronnych miejscach- jeżeli będziesz potrzebował pomocy, nikt cię nie usłyszy
  • nie rozmawiaj z osobami których nie znasz, nie bierz od nich słodyczy, zabawek czy pieniędzy
  • nie wsiadaj do obcego samochodu bez wiedzy i zgody rodziców

Niebezpieczne zabawy:
  • nie wchodź na plac budowy
  • nie zbliżaj się do wykopów, otwartych studzienek kanalizacyjnych
  • nie baw się w pobliżu rowów, zbiorników wodnych: rzek i jezior
  • nie baw się na torach kolejowych, nie rzucaj kamieniami w pociągi
  • nie baw się na ulicy; nie chodź po krawężnikach, po ulicy nie wolno grać w piłkę
  • nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy- możesz spowodować wypadek
  • idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność, gdyż droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa
  • nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach - nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować w lód na rzece może się załamać
  • zachowaj bezpieczeństwo podczas saneczkowania, np. nie chodź po torze kiedy inni zjeżdżają
  • nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów- pod wpływem ciężaru Twojego ciała lód może się załamać
  • ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska

Pamiętaj!
- informuj zawsze rodziców lub opiekunów - gdzie i z kim wychodzisz i kiedy wrócisz
- nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi
- nie otwieraj drzwi mieszkania osobom obcym
- przechodź przez jezdnię w miejscach wyznaczonych
- przy przejściu z sygnalizacją świetlną przechodź tylko przy zielonym świetle
- nie wbiegaj nagle na jezdnię
- nie wskakuj do znajdujących się w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej
- unikaj jeżdżenia autostopem
- podczas podróży zwróć uwagę na przewożony bagaż

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z podanych wskazówek, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży i zimowych zabaw. Pamiętajcie, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko policja lecz w dużej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.

W okresie ferii zimowych, policjanci nasilą:
  • kontrole punktów sprzedaży alkoholu i papierosów pod kątem dostępności do nich osobom poniżej 18 roku życia
  • legitymowania nieletnich przebywających w miejscach lub okolicznościach mogących zagrażać ich demoralizacji
  • kontrole dyskotek i pubów pod kątem rozprowadzania lub zażywania narkotyków
  • kontrole tzw. ”dzikich” lodowisk (na zbiornikach wodnych)

Rodzicu, pamiętaj!!! To my, dorośli odpowiadamy za stworzenie bezpiecznego wypoczynku naszym dzieciom!

Źródło: asp.szt. Agnieszka Łukaszewska oficer prasowy KPP Brodnica