Zaloguj się | Rejestracja

Konkurs "Z kamerą wśród Piastów" rozstrzygnięty

piątek, 13 grudnia 2019 r., godz. 11:12  |  Wersja do druku

Znane już są wyniki drugiej edycji konkursu filmowego "Z kamerą wśród Piastów". Najlepsze prace przygotowali uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu oraz uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy. Ale nagrodę zdobyli także uczniowie z I LO w Brodnicy.- Szlak Piastowski jest jednym z najstarszych szlaków kulturowych w Polsce, a jego przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego. Jego promocja może przebiegać w innowacyjnej formie, jaką jest film, w którym autorzy przenoszą średniowieczne postacie do czasów współczesnych. Gratuluję wszystkim wyróżnionym - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na konkurs filmowy wpłynęło łącznie 11 filmów przygotowanych przez ponad 50 młodych twórców z 10 szkół podstawowych i średnich z regionu. Wyboru najlepszych filmów dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli Wojciech Drewniak (youtuber, twórca kanału "Historia Bez Cenzury"), Remigiusz Zawadzki (ekspert filmowy, reżyser, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej A. Wajdy), Marcin Drogorób (Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki), Tymoteusz Tymiński (pracownik Departamentu Promocji), Monika Andruszkiewicz (koordynator kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego) oraz Damian Śnieżewski (laureat I edycji konkursu "Z kamerą wśród Piastów").

W kategorii szkoły podstawowe (VII i VIII klasy) pierwsze miejsce zdobył film pt. „Bogunka na Gople”. Jego autorami są uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy: Kinga Kryłowicz, Weronika Krasoń, Klaudia Niżewska, Aleksandra Wierzchowska, Amelia Głąbowska. Kolejne miejsca: drugie zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku, trzecie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku oraz Szkoły Podstawowej w Zawdzie.

W kategorii Szkoły ponadpodstawowe najlepszy film przygotowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu: Kinga Niespodziana, Mikołaj Obiała, Gabriela Ziółkowska, Maria Koniasty, Olga Przybylska pod tytułem "Popiel". Drugie miejsce Zespół Szkół Mechanicznych im J. Piłsudskiego w Radziejowie, natomiast trzecie miejsce na podium ex aequo należy do uczniów I Liceum Ogólnokształcące im Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu.

Ponadto w konkursie przyznano Nagrodę Publiczności. Wyboru laureata dokonali widzowie kanału Lubię Kujawsko-Pomorskie ulokowanego w serwisie Youtube. Najwięcej głosów otrzymał film pt. "Popiel" przygotowany przez uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.

Celem konkursu była promocja kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego wśród mieszkańców regionu, a także zachęcenie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w zdobywaniu wiedzy krajoznawczej i rozwijania swoich talentów.

Szlak Piastowski jest zlokalizowany na obszarze dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w: Biskupinie, Gąsawie i Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie, Mogilnie, Strzelnie, Pakości, Inowrocławiu, Kruszwicy, Radziejowie, Płowcach, Brześciu Kujawskim, Włocławku, Kowalu, a także w Gniewkowie i Kościelcu Kujawskim.

W roku 2011, w wyniku prac Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, powołanej przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, została wyznaczona nowa przestrzeń Szlaku Piastowskiego, ograniczona cezurą czasową do roku 1370, czyli do końca panowania dynastii Piastów oraz nowa przestrzeń geograficzna (m.in. na szlaku znalazły miejsca związane z Piastami na całych Kujawach). Jest to szlak turystyczny o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych.

W roku 2012 Polska Organizacja Turystyczna w ramach corocznie organizowanego konkursu, uznając rangę i dziedzictwo narodowe szlaku, przyznała Szlakowi Piastowskiemu certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego. Certyfikat ten poświadcza wyjątkowość historyczno-turystyczną szlaku.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy zajęli III miejsce za film "Alternatywna historia o królu Popielu".
Autorzy: Jakub Fisher, Wiktor Witkowski, Adam Etmański, Marta Misiak, Maria Kalinowska
Opiekun: Paulina Kalinowska-Wilmannreklama

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Konkurs "Z kamerą wśród Piastów" rozstrzygnięty/fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl :

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama