Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Bobrowo

środa, 04 grudnia 2019 r., godz. 11:47  |  Wersja do druku

Kasztanowce, które są nierozłącznym fragmentem krajobrazu naszych parków i alei, chorują atakowane przez szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka. Owad ten żerując na ich liściach sprawia, że tracą one swoje walory estetyczne, a osłabione wieloletnim jego działaniem nierzadko giną. Dzieje się tak w całej Polsce, a jedną z najprostszych i najtańszych metod zwalczania szkodnika jest jesienne grabienie i utylizacja liści kasztanowca. Dzieci z gminy Bobrowo włączyły się do akcji ratującej kasztanowce.Jesienią br. Gmina Bobrowo zorganizowała konkurs skierowany do dzieci ze świetlic środowiskowych ramach akcji "Ratujemy kasztanowce na terenie gminy Bobrowo". Konkurs był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, dotacja wynosi prawie 1 800,00 zł.

Celem konkursu jest ratowanie populacji chorych kasztanowców na terenie gminy, które stanowią bardzo istotny element przyrody oraz zwiększanie świadomości młodego pokolenia o zagrożeniach dla tych drzew. Akcja cieszy się dużym powodzeniem już od 2011 i odbywa się cyklicznie każdego roku. Do zadania w bieżącym roku włączyło się łącznie 115 uczestników, z sześciu świetlic środowiskowych. Jesienią dzieci grabiły opadłe liście pod kasztanowcami rosnącymi miejscowościach na terenie gminy (m.in.: Zgniłobłoty, Kruszyny, Kruszyny Szlacheckie, Nieżywięć, Czekanowo, Małki).

W ramach nagrody za wykonaną pracę, wszystkie świetlice, adekwatnie do ilości zgrabionych i zebranych liści kasztanów, otrzymały nagrody rzeczowe. W ramach dodatkowej nagrody był również wyjazd do kina lub na basen dla wszystkich uczestników konkursu.


reklama

Źródło: UG Bobrowo

Na ratunek kasztanowcom/fot. nadesłane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama