Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Brodnica

wtorek, 03 grudnia 2019 r., godz. 06:07  |  Wersja do druku

26 listopada w hali sportowej w Szczuce odbył się program z zakresu zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałania uzależnieniom, dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych Gminy Brodnica. Program został podzielony na 3 moduły.W pierwszej części uczniowie wysłuchali prelekcji psychologa Darii Arciszewskiej pod tytułem "Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne". W ramach programu przedstawiono zagadnienia:
 • wprowadzenie do pojęcia stresu - definicja
 • znaczenie stresu w naszym życiu
 • pozytywna rola stresu
 • stres a człowiek
 • oczekiwania a zasoby
 • kiedy pojawia się stres
 • jak nasze nadmierne oczekiwania wobec siebie wpływają na odczuwanie przez nas stresu
 • zwrócenie uwagi na presje, dojrzewanie
 • myślenie jako czynniki stresowe
 • style radzenia sobie ze stresem – jakie są i na ile są pomocne
 • jak długotrwały stres może wpływać na nasze samopoczucie
 • depresja, myśli samobójcze, zachowania autoagresywne

Uczniowie obejrzeli film "Niewidzialna nastoletnia depresja" autorstwa Reżysera Życia stworzony w ramach kampanii Twarze Depresji - skupienie się na zachowaniu, myślach i uczuciach bohaterów filmu. Zaprezentowano ćwiczenia dotyczące uważnego oddychania, jako sposobu na radzenie sobie z napięciem i trudnymi doświadczeniami. Polecano książki dla nastolatków dotyczących radzenia sobie ze stresem, lękiem, depresją. Na zakończenie pierwszej części programu prowadząca udzieliła informacji, gdzie można szukać wsparcia. Dyrektorzy szkół otrzymali książki i płyty CD z filmami poglądowymi w zakresie uzależnień i testami wiedzy – do wykorzystania na lekcjach.

W drugiej części odbyły się zajęcia poprowadzone przez instruktora Brodnickiego Domu Kultury Macieja Zajdę. W trzeciej części młodzież uczestniczyła w programie "Co wybierasz śmierć czy życie?" - poprowadzonego przez Aleksandrę Dudziak – mgr sztuki, kompozytora, wokalistę multiinstrumentalistkę, autorkę tekstów i muzyki, laureatkę festiwali Eurosong w kategorii piosenki autorskiej w Krakowie. Od 2000r. na stałe związaną z Polską sceną rockową, jazzową i alternatywną. Artystka wydała 2 płyty solowe, a jej ostatnie koncerty odbyły się w Piwnicy pod Baranami w Krakowie oraz w radiu.

Celem programu było przedstawienie tematu odrzucenia jednostki przez grupę, co przyczynia się do powstawania wielu problemów związanych z samoakceptacją, obniżeniem poczucia własnej wartości, depresji, która może prowadzić do ciężkiej choroby, różnorodnych uzależnień np. sięgania po narkotyki, a nawet do śmierci. Autorka zwróciła uwagę na znaczenie słów i wyrabianiu nawyków świadczących o wysokiej kulturze człowieka. Celem programu było wykazanie, że słowo potrafi czasem ranić bardziej niż przemoc fizyczna. Spotkanie zakończono pytaniami otwartymi, których treści i wnioski pozostały w gestii dyskusji do omówienia np. w ramach godzin wychowawczych.

Koszty programu w całości pokryto z budżetu Gminy Brodnica, a wójt Adam Zalewski zadbał o to, by wszyscy biorący udział w programie otrzymali słodki poczęstunek i ciepłe napoje.


reklama

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Jolanta Tomella kierownik OKSZ

Program z zakresu zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałania uzależnieniom/fot. nadesłane :


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama