Zaloguj się | Rejestracja

Spotkanie autorskie w Brodnicy

wtorek, 08 października 2019 r., godz. 11:51  |  Wersja do druku

1 października w bibliotece szkolnej przy ul. Karbowskiej odbyło się spotkanie z Piotrem Grążawskim, lokalnym regionalistą i autorem książek. Organizatorem spotkania był Hufiec Pracy w Brodnicy, a tematem zajęć były lokalne podania i legendy oraz gwara kresów Pomorza Nadwiślańskiego, w szczególności okolic Brodnicy.Poza Piotrem Grążawskim w spotkaniu uczestniczyła komendant 2-1 Hufca Pracy Karolina Nadarzewska, wicedyrektor CKZiU Violetta Twarogowska-Sternicka, a ze strony biblioteki Elżbieta Gaca i Magdalena Bączkowska oraz Ewelina Teska, polonistka wspierająca młodzież w przygotowaniach do spotkania. Pieczę nad sprawną organizacją oraz przebiegiem imprezy sprawowała Anna Grążawska, opiekun Samorządu w brodnickim Hufcu Pracy.

Imprezę zapoczątkowało czytanie przez młodzież wybranych fragmentów książek gościa. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o tym, jak zróżnicowana ludność zamieszkiwała ich region oraz jak wpłynęło to na język, jakim posługują się do tej pory mieszkańcy Pojezierza Brodnickiego. Pokrótce przedstawiona została historia rozwoju miasta, począwszy od czasów, kiedy władzę sprawował tu Zakon Krzyżacki, poprzez okres II wojny światowej aż do współczesności.

Okazało się, że nie tylko język niemiecki wpłynął na gwarę regionu. Nie bez znaczenia były także wpływy ludności żydowskiej, a nawet osadników szkockich, swego czasu zamieszkujących te tereny. Gość opowiadał także wiele ciekawostek na temat lokalnych legend i podań oraz genezie ich powstania. Na zakończenie spotkania znalazła się też chwila na zadawanie dodatkowych pytań.


reklama

Źródło: Anna Grążawska

Spotkanie autorskie w Brodnicy/fot. nadesłane :

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama