Zaloguj się | Rejestracja

CKZiU w Brodnicy informuje

wtorek, 08 października 2019 r., godz. 08:37  |  Wersja do druku

2 października uczniowie klasy 3aTechnikum Logistycznego wraz z opiekunem Iwoną Zielińską, uczestniczyli w Wojewódzkich Obchodach 80. rocznicy Zbrodni Pomorskiej 1939, które odbywały się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.Obchody rozpoczęła promocja książki Mateusza Kubickiego pt. "Kapitan ostatni opuszcza swój statek... Józef Władysław Bednarz (1879-1939)", wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczył autor książki oraz wielu gości, m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon.

Promowana książka to biografia doktora Józefa Bednarza – polskiego psychiatry, który w 1939 roku był dyrektorem szpitala psychiatrycznego w Świeciu i nie opuścił swoich pacjentów w tragicznych chwilach 1939 roku. Bywa nazywany pomorskim Korczakiem, a data jego urodzin, 2 października, jest wojewódzkim dniem pamięci ofiar zbrodni pomorskiej.

Uczestnicy uroczystości otrzymali publikację pt. "Zbrodnia Pomorska 1939", przedstawiającą wydarzenia jesienią 1939 roku na terenie ówczesnego województwa pomorskiego. Druga część obchodów miała miejsce pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu. Tam delegacje instytucji państwowych oraz placówek oświatowych złożyły wieńce i wiązanki. Uczniowie CKZiU zapalili symboliczny znicz ku pamięci poległych w masowych egzekucjach w pierwszych tygodniach II wojny światowej na Pomorzu.

Udział uczniów CKZiU w toruńskich uroczystościach był żywą lekcją historii, dostarczającą wiedzy o dziejach naszego regionu i o ludziach, którzy mogą być dla współczesnych wzorem odwagi i patriotyzmu.


reklama

Źródło: Barbara Stefańska

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama