Zaloguj się | Rejestracja

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

poniedziałek, 07 października 2019 r., godz. 11:23  |  Wersja do druku

W Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ pojawiły się drzewka owocowe. Jesień, to znakomita pora na ich sadzenie, tym bardziej, że na razie jest ona przyjazna roślinom. Personel sklepu udzieli dokładnych porad, jak sadzić i zadbać o drzewa, a dla utrwalenia wiedzy przedstawiamy poniżej krótkie porady.Najbardziej optymalnym terminem sadzenia drzew i krzewów owocowych jest okres od października do pierwszych silniejszych przymrozków. Dopóki temperatura gleby nie spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza rośliny zdążą przed zimą zregenerować system korzeniowy, a wiosną będą od razu mogły lepiej pobierać wodę i składniki mineralne. Duże znaczenie ma przygotowanie stanowiska pod rośliny. Glebę należy odchwaścić i wzbogacić nawozami mineralnymi lub organicznymi. Substancje organiczne można wprowadzić w postaci obornika lub kompostu. Drzewa i krzewy wysadza się w rzędach, oddzielając odmiany o różnym czasie dojrzewania owoców i wrażliwości na choroby i szkodniki.

Kupując sadzonki drzew owocowych lub krzewów, musimy wybrać rośliny, które będą dobrze rosły w warunkach panujących w naszym ogrodzie, bądź na naszej działce. Trzeba im też zapewnić odpowiednią ilość miejsca do swobodnego rozrastania się. Najlepiej kupować rośliny młode, które łatwiej się przyjmują i łatwiej będzie nam je formować według naszych potrzeb. Musimy zwrócić uwagę, czy system korzeniowy jest prawidłowo i równomiernie rozwinięty. Jeżeli drzew i krzewów owocowych nie możemy posadzić zaraz po zakupieniu, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków przechowywania. Miejsce przechowywania powinno być zacienione (np. w cieniu dużego drzewa lub przy ścianie od strony północnej).

Rośliny należy podlewać, aby nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Drzewka kupowane w pojemnikach można przechowywać nawet przez kilka tygodni. Natomiast te z odkrytym korzeniem, trzeba posadzić od razu lub je zadołować do czasu sadzenia. Miejsce, na którym chcemy posadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców; uprawiane na słońcu są lepiej wybarwione i smaczniejsze. Drzew i krzewów nie należy sadzić w zagłębieniach terenu, bo powstają w nich tak zwane zastoiska mrozowe (zimne powietrze spływa do położonego najniżej punktu terenu). Wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty.

Do uprawy drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, z wysokim poziomem wód gruntowych (powyżej 1,5 m). W takich glebach lepiej sadzić krzewy owocowe. Na takim podłożu szczególnie źle czują się orzech włoski, czereśnia i grusza. Drzewa rosnące w zbyt mokrej glebie są bardziej wrażliwe na mróz. Wadą jesiennego terminu sadzenia jest ryzyko przemarznięcia nadziemnej części drzewek podczas surowej zimy. Może także dojść do przemarznięcia korzeni, gdy większym spadkom temperatury powietrza towarzyszy brak okrywy śnieżnej. Należy więc zadbać o zabezpieczenie drzewek i krzewów przed mrozem.

Nie zapominajmy o chryzantemach, które sa już w sprzedaży. Mogą one równie pięknie przystroić dom lub ogród, a ich duży wybór pozwoli znaleźć ulubiony kolor. Chryzantemy, zwane też złocieniami, mają same zalety: ustawione na balkonie kwitną długo - często aż do przymrozków, występują w niezliczonej ilości odmian i kolorów, doskonale komponują się z innymi jesiennymi gatunkami, nie mają wygórowanych wymagań. Sprzedawane są w pojemnikach o różnej wielkości - od doniczek małych po wielkie, zawsze zwieńczone masą kwiatów.

Można je uprawiać w domu, na balkonie i tarasie lub w ogrodzie. W naszym klimacie chryzantemy bardzo rzadko zimują, dlatego zwykle uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Chryzantemy są roślinami dnia krótkiego. Jesienią dni stają się coraz krótsze, w wyniku zmiany warunków świetlnych chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny - tzn. zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć. Okres zawiązywania pąków kwiatowych jest różny w zależności od odmiany - waha się od siedmiu do dwunastu tygodni.

Stanowisko powinno być jasne, zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz. W mieszkaniu chryzantemy będą kwitły znacznie krócej niż na zewnątrz. Będą także bardziej narażone na suche powietrze - nie powinny stać w pobliżu kaloryferów. Podlewanie musi być regularne, podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre (w doniczce muszą być otwory odpływowe). Chryzantemy mają płytki system korzeniowy więc są narażone na szybkie wysychanie - dlatego ziemia w doniczce nigdy nie powinna być sucha. Roślin nie trzeba nawozić, gdyż większość po kwitnieniu zostanie wyrzucona na kompost. Chryzantema kwitnie od 2 do 12 tygodni. Należy ostrożnie usuwać przekwitłe kwiaty, tak by uniknąć uszkodzenia pąków.

W DZIAŁKOWICZU pojawiły się sztuczne kwiaty, znicze i piękne pojemniki. To dobry czas, żeby przygotować się do przystrojenia grobów. Są także choinki w doniczkach, które nieśmiało przypominają nam, że niebawem będą potrzebne. Zapraszamy do zakupów, bo naprawdę warto.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, znajduje się przy ulicy Sikorskiego 8. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 i w soboty od 8:00-16:00. Zapraszamy!


reklama

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca.


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama