Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad ze Zbigniewem Sosnowskim

wtorek, 01 października 2019 r., godz. 16:45  |  Wersja do druku

Zbigniew Sosnowski polityk i nauczyciel, samorządowiec, były członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, w latach 2008–2011 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poseł na Sejm RP IV, V, VII i VIII kadencji ponownie startuje do sejmu z listy PSL.- Trudno jest mówić o sobie. W moim przekonaniu zawsze starałem się być blisko ludzi i blisko ludzkich spraw. Nigdy nie zapominałem o tym, że jestem mieszkańcem Świedziebni i powiatu brodnickiego i ci mieszkańcy zawsze byli dla mnie najważniejsi. To dla starałem się skutecznie zabiegać, aby mieszkańcom tej ziemi żyło się jak najlepiej. Dlatego podejmowałem działania, razem z kolegą Ryszardem Boberem, które służyły mieszkańcom. Dzięki naszym staraniom mamy piękny szpital w Brodnicy, niestety w naszym powiecie widzimy też braki kadry lekarskiej, której nie tylko u nas brakuje, ale to nie jest zależne ode mnie. Zabiegałem o pieniądze na drogi - gminne i powiatowe, także wojewódzkie, starałem się o pieniądze dla OSP. Podejmowałem też interwencje w sprawach zwykłych ludzi, spektrum tych spraw było bardzo szerokie. Najważniejsze jest to, że zawsze pamiętałem, skąd jestem i kto mnie wybrał. Resztę pozostawiam do decyzji moim wyborcom, to oni pokażą, jak podobała im się moja praca, na ile służyła środowisku i ludzie idąc do urn zdecydują. Będę tylko prosił, aby mieszkańcy Brodnicy i powiatu brodnickiego głosowali na tych, którzy stąd pochodzą i to niezależnie od opcji politycznych. Warto zagłosować na kandydata do senatu, który jest stąd - Ryszarda Bobera i którego polecam i proszę mi wierzyć, nigdy osoby z zewnątrz nie zrobią tyle dla środowiska, co osoby stąd. Jeżeli moja osoba komuś nie odpowiada, to głosujcie Państwo na innych kandydatów, ale lokalnych.

Cele programowe Polskiego Stronnictwa Ludowego mają wymiar ogólnokrajowy i regionalny. Dostęp do własnego lokum to dziś olbrzymi problem dla polskich rodzin. Wielu z nich nie stać na zaciągnięcie kredytu na ten cel. Dlatego dla nich zapewnimy do 50 000 zł na wkład własny z budżetu, aby mogli zaciągnąć kredyt na pierwsze mieszkanie. Dla rodzin, które chcą osiedlić się poza miastem, przygotowaliśmy program "Ziemia dla młodych". Dzięki niemu osoby do 35. roku życia będą mogły nabywać za symboliczną złotówkę działkę budowlaną z zasobów państwowych lub samorządowych. Wraz z działką uzyskają pozwolenie na budową i projekt budowlany domu energooszczędnego. Wysoki i stale rosnący ZUS jest często barierą dla podejmowania działalności gospodarczej. Samozatrudniony będzie mógł zdecydować, czy chce opłacać ZUS, czy z tego rezygnuje, ponosząc konsekwencje nieopłacania składki. Proponowane przez nas rozwiązanie jest szansą, że więcej osób zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, co zwiększy wpływy do budżetu z podatków, a także zwiększy ilość pieniędzy w systemie ochrony zdrowia. Obecne przepisy potrójnie obciążają pracodawcę, w momencie, kiedy jego pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Chcemy, aby to ZUS przejął obowiązek opłacania wynagrodzenia pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, poczynając już od 15 dnia choroby.

Polacy nie mogą być zaskakiwani coraz wyższymi rachunkami za energię. Czas skończyć z monopolizacją tego sektora. Trzeba oddać produkcję energii w ręce Polaków, powrócić do taryf stałych dla prosumentów oraz opustu do 50 kW również dla firm i przedsiębiorców. Uproszczenie rozliczeń międzysąsiedzkich w przypadku odsprzedaży energii elektrycznej przez prosumenta. Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który po osiągnięciu wieku emerytalnego i udokumentowaniu okresu ubezpieczenia zdecydował się zrezygnować z dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Chcemy to zmienić. Prawo do emerytury rolniczej nie powinno być powiązane z przekazaniem gospodarstwa.

To cele ogólne, jest ich o wiele więcej, z tym też związane są cele regionalne. Jeżeli mówimy o energii odnawialnej, to moim celem jest budowa elektrowni wodnej w Nieszawie i infrastruktury z nią związanej. My mieszkańcy kujawsko-pomorskiego powinniśmy szczególnie o to zabiegać, bo ważne jest pozyskanie tańszej energii. Mamy do czynienia z ogromną suszą na Kujawach i powinniśmy zbudować potężną sieć irygacyjną i o tym trzeba myśleć. Trzeba zrobić wszystko, aby do samorządów trafiało więcej środków na budowę dróg lokalnych. Musimy ograniczyć ograbianie samorządów kosztem realizacji zadań z budżetu państwa, chodzi tu o oświatę, bo gminy dokładają ogromne pieniądze, aby utrzymać szkoły i nauczycieli w swojej gminie. Dzieje się to kosztem inwestycji, które mogłyby być przeprowadzone w gminie, a na to się nie godzimy. Moim konikiem jest obrona OSP, bo teraz pracuje się nad ustawą dotycząca OSP, a do tej pory nikt nie konsultuje się w tej sprawie ze strażakami.


Zbigniew Sosnowski historyk, nauczyciel, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1982-1990 pracował jako nauczyciel, a od 2001 r. jako dyrektor szkoły podstawowej w Zasadach. Działacz Ochotniczych Straży Pożarnych: prezes zarządu oddziału powiatowego OSP RP w Brodnicy, członek prezydium oddziału wojewódzkiego OSP RP w Toruniu. Członek PSL od 1990 r., członek naczelnego komitetu wykonawczego oraz rady naczelnej PSL. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (2008-2011) w rządzie Donalda Tuska. Poseł w l. 2001-2007 i od 2011 (IV-V, VII-VIII kadencja). Zasiadał w komisjach: edukacji, nauki i młodzieży, sprawiedliwości i praw człowieka, ds. służb specjalnych, spraw wewnętrznych; komisji administracji i cyfryzacji (był m.in. wiceprzewodniczącym). Obecnie wiceprzewodniczący komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz przewodniczący komisji etyki poselskiej.


reklama

Źródło: Zbigniew Sosnowski

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama