Zaloguj się | Rejestracja

Miasto i Gmina Górzno

niedziela, 15 września 2019 r., godz. 14:22  |  Wersja do druku

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej - Poznańskie Słowiki daje rocznie kilkadziesiąt koncertów i śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, również wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II. W piątek, 13 września Poznańskie Słowiki wystąpiły w Górznie.W piątek, 13 września 2019 roku w kościele rzymsko-katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie odbył się koncert z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej - legendarnych Poznańskich Słowików. Koncert prowadziła prof. Elżbieta Szczurko, adiunkt Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert był wyjątkowy, bo w tym roku Poznańskie Słowiki obchodzą 80-lecie pracy artystycznej. Historia chóru liczy się od jesieni 1939 roku, kiedy po wybuchu wojny i aresztowaniu księdza Wacława Gieburowskiego, Poznański Chór Katedralny się rozpadł. Wtedy właśnie Stefan Stuligrosz zebrał 24 śpiewaków, którzy zaczęli konspiracyjnie ćwiczyć i ten okres przyjęto za początek chóru. Kościół w Górznie, który do małych nie należy, wypełnili po brzegi mieszkańcy miasta i okolic, a także inni miłośnicy chóralnego śpiewania. W piątkowy wieczór rozbrzmiały czyste i dźwięczne głosy, wypełniając cały obiekt i niosąc radość uczestniczącym w koncercie. Koncert odbył się dzięki staraniom ks. kan. Mariana Talaśki i ks. kan. Stefana Maliszewskiego, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie, przy pomocy burmistrza Miasta i Gminy Górzno Tomasza Kinickiego, sponsorów, darczyńców i parafian, a także wielu osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

W sobotę, 14 września parafia w Górznie przeżywała swój doroczny odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Także i w tym roku pojawili się na nim Damy i Kawalerowie z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (zwani popularnie bożogrobcami), a także chór Poznańskie Słowiki. Główne uroczystości odpustowe miały miejsce podczas mszy św., która rozpoczęła się o godz. 10:30, a przewodniczył jej biskup toruński Wiesław Śmigiel. Zadaniem zakonu bożogrobców była opieka nad grobem Chrystusa. Do Górzna, założony przez krzyżowca Gotfryda z Buillon, zakon bożogrobców trafił w 1325 roku. Przez lata bracia opiekowali się tutejszą parafią działając w drewnianym kościele. Dzisiejszy, murowany kościół wybudowany w latach w latach 1765 - 1812 w stylu barokowo-klasycznym zachował jednak wiele pamiątek z czasów bożogrobców. Szczególną wartość historyczną posiada ołtarz z drugiej połowy XVIII wieku przedstawiający biskupa oraz rycerza z insygniami królewskimi.


reklama

Piątek, 13 września 2019 Koncert Poznańskich Słowików.:
Sobota, 14 września 2019 Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama