Zaloguj się | Rejestracja

Dożynki Gminne w Suminie

poniedziałek, 09 września 2019 r., godz. 07:24  |  Wersja do druku

Dożynki są formą podziękowania za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych. To niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. W ostatni dzień sierpnia odbyły się dożynki gminy Osiek w Suminie.Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego na plac przed świetlicą wiejską w Suminie. Korowód był prowadzony przez Orkiestrę Dętą ze Świedziebni oraz poczty sztandarowe OSP Osiek i Strzygi. Mieszkańcy gminy i zaproszeni goście licznie uczestniczyli w polowej mszy św., odprawianej pod przewodnictwem ks. Jarosława Jastrzębskiego z Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Strzygach. W trakcie mszy poświęcono wieńce i ozdoby dożynkowe wykonane przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy.

W tym roku zaszczytu reprezentowania całej społeczności wiejskiej dostąpili starostowie dożynkowi Bożena Zalewska i Sławomir Jabłoński, którzy przekazali chleb dożynkowy gospodarzom gminy - wójtowi Pawłowi Chudemu oraz przewodniczącemu rady gminy Janowi Suleckiemu. Chleb dożynkowy został podzielony wśród zgromadzonych mieszkańców i gości.

W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, wicestarosta Stanisław Kosakowski, przewodniczący Rady Powiatu Brodnickiego Roman Pytlasiński, kierownik Biura Powiatowego ARMIR w Brodnicy Jacek Tyburski, w imieniu Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Józef Brzozowski, sekretarz gminy Zbiczno Mariusz Klonowski, burmistrz Jabłonowa Pomorskiego Przemysław Górski oraz w imieniu wójta gminy Wąpielsk Małgorzata Suwisz.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek wójta gminy nadał odznakę honorową "Zasłużony dla Rolnictwa" rolnikom z terenu gminy Osiek. Odznaczenia z rąk posła Zbigniewa Sosnowskiego, wicestarosty Stanisława Kosakowskiego oraz wójta Pawła Chudego otrzymali Adam Wardzyński z miejscowości Tadajewo i Kazimierz Nowakowski z miejscowości Kujawa.

Wójt gminy Paweł Chudy uhonorował wyróżnieniami następujące gospodarstwa rolników z terenu gminy Osiek:

- Arkadiusza Malickiego z miejscowości Sumin

- Magdalenę i Mariusza Dąbrowskich z miejscowości Kretki Małe

- Wojciecha Wiśniewskiego z miejscowości Strzygi

- Katarzynę i Przemysława Falkiewiczów z miejscowości Obórki

Z inicjatywy wójta wyróżnione zostały również osoby, które działają na rzecz społeczności lokalnej"

- Beata i Sławomir Gmińscy z miejscowości Obórki

- Jacek Lipiński z miejscowości Łapinóż

W Gminnym Konkursie Wieńców i Ozdób Dożynkowych komisja w składzie: Maria Żukowska-Repeczko z Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, Bogusław Błaszkiewicz - prezes LGD Pojezierze Brodnickie i Agnieszka Trędowska – pracownik Urzędu Gminy w Osieku, ocenili prace wykonane przez miejscowe koła gospodyń wiejskich.

W kategorii wieńców dożynkowych za najładniejszy został uznany wieniec wykonany przez KGW Sumin, a wyróżnienia zostały przyznane KGW Kretki Małe oraz KGW Kretki Duże i Kujawa. Natomiast wśród ozdób dożynkowych wyróżnienia zdobyły KGW Sumin oraz KGW Dzierzno i Szynkowizna. Za najładniejszą została uznana ozdoba KGW Strzygi. Specjalną nagrodę od radnego Rady Powiatu Brodnickiego Mariusza Wojdyły otrzymały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Sumina.

Na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie i zamki do skakania w specjalnie dla nich przygotowanym parku zabaw. Nie brakowało również zaplecza kulinarnego z m.in. grochówką, żurkiem, flakami, tradycyjnym chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz innymi smakołykami, które podawały panie z KGW Sumin. Ponadto panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kretkach Małych oferowały różne ciasta.

Na placu dożynkowym odbył się również przygotowany przez mieszkańców pokaz tradycyjnego młócenie przy pomocy młocarni. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną pod gwiazdami z grupą muzyczną "Triada".


reklama

Źródło: UG w Osieku

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama