W Jabłonowie Pomorskim rośnie Park Kolejowy (więcej...)

sobota, 14 grudnia 2013 r., godz. 12:22  |  Wersja do druku

Z okazji 50-lecia nadania Jabłonowu Pomorskiemu praw miejskich, postanowiono upamiętnić wszystkich związanych z koleją, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Jak bowiem wiadomo, jabłonowski węzeł kolejowy jest ściśle związany z dziejami miasta. Najstarszą linię kolejową obejmującą swym zasięgiem przystanek Jabłonowo otwarto 20 listopada 1871 roku i połączyła ona Toruń z obecnym Czerniachowskiem w obwodzie kaliningradzkim.

W dniu 23 października 2012 roku, do stacji PKP w Jabłonowie Pomorskim dotarła odrestaurowana lokomotywa parowa Ty2-860, z 1944 roku. Parowóz został przyciągnięty z Kościerzyny i ustawiony w Parku Kolejowym, upamiętniając tym samym kolejarskie dzieje Jabłonowa i 50-lecie nadania praw miejskich. Parowóz o wartości około 100 tysięcy złotych gmina otrzymała w darowiźnie od PKP Cargo, sama ponosząc koszty renowacji i transportu.

Lokomotywa ma służyć jako eksponat i główna atrakcja parku, który powstaje w miejscu do tej pory trochę zaniedbanym. Zagospodarowanie tego terenu obejmie utworzenie dziecięcego placu zabaw, z akcentami kolejowymi. Umieszczony w centralnym miejscu parowóz, o określanych godzinach ma elektronicznie generować sygnał dźwiękowy, wypuszczając porcję pary.

Uzupełnieniem całości ma być wieża ciśnień, którą należałoby trwale zagospodarować. Gmina jest na etapie poszukiwań inwestora, który chciałby zagospodarować ten niezwykły obiekt. Wieża ciśnień stwarza wiele możliwości, szczególnie wskazanym byłoby tu umieszczenie kawiarenki, baru, toalet i punktu widokowego. Jest również możliwość stworzenia mini hoteliku na miejscu zbiornika wodnego, który można usunąć. Drodzy inwestorzy - obiekt, w dobrym stanie technicznym czeka i jest do sprzedania za symboliczną złotówkę.

Obecnie, dzięki środkom unijnym pozyskanym poprzez Urząd Marszałkowski przygotowany został plac zabaw dla dzieci, wytyczone zostały alejki, utwardzono teren przed lokomotywą, nasadzono także zielone krzewy. Kolejnym etapem zagospodarowania ulicy Kolejowej będzie utworzenie miejsca do rekreacji dla mieszkańców miasta za blokiem "Kolejowym". W planie jest utworzenie strefy sportowej z boiskiem, z koszem do gry w koszykówkę, ustawienie elementów "terenowego fitness", stołu do tenisa stołowego, a także części rekreacyjnej, z ławkami, ścieżkami, zadaszonym miejscem do grillowania oraz wydzielonym miejscem dla psów.

Ukończenie wszystkich elementów pozwoli na utworzenie ciągu rekreacyjnego łączącego Park Kolejowy z Rynkiem.

Źródło: Tadeusz Fuks Burmistrz Jabłonowo Pomorskie, jablonowopomorskie.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości