Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Świedziebnia

wtorek, 03 września 2019 r., godz. 08:03  |  Wersja do druku

Mieszkańcy w odświętnych strojach, orkiestra w paradnych mundurach, dożynkowe wieńce i ozdoby, odznaczenia dla rolników, występy artystyczne, a także jarmark z regionalnymi potrawami i smakowitymi ciastami - tak wyglądały uroczyste dożynki, które odbyły się w niedzielę, 1 września w Świedziebni.Dożynki to największe święto gospodarskie rolników. Tradycyjne święto plonów jest ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone jak zwykle po zakończeniu wszelkich najważniejszych prac polowych i zebraniu zbóż. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, ale zawsze było to święto wszystkich rolników i mieszkańców wsi, połączone z wystawami rolniczymi, festynami, występami ludowych zespołów artystycznych. Dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.

Dożynkowe uroczystości w Świedziebni rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym, podczas której dziękowano za tegoroczne zbiory. Po mszy dożynkowy korowód przemaszerował do parku, w którym rozpoczęły się uroczystości obchodów tegorocznego święta plonów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: ks. kanonik Jerzy Wielechowski proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja, poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, wicestarosta brodnicki Stanisław Kosakowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Burkwicz, radny powiatu Mariusz Wojdyłło, Jacek Ruciński przewodniczący Rady Miejskiej w Górznie, radni i sołtysi z terenu gminy Świedziebnia, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich.

Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski witając przybyłych powiedział: - Jest czas orki, czas siewów, zbiorów, dzisiaj nadszedł czas radosnego świętowania. Niesie ze sobą radość korzystania z owoców codziennej pracy, a także jest symbolicznym wypoczynkiem po codziennej pracy i dziękczynieniu za okazane plony. Dziś spotykamy się tutaj w parku w Świedziebni, aby podziękować wszystkim związanym z pracą na roli i zagospodarowaniem plonów, za ten ciężki trud, za tę ciężką całoroczną pracę. Witam bardzo serdecznie rolników z naszej gminy, którzy po pracowitym okresie zbiorów, przybyli na dzisiejszą uroczystość. Witam również starostów dożynkowych i przybyłych gości.

Na miejsce uroczystości przeprowadzono obrzędy dożynkowe, przekazano i podzielono chleb, a także rozdano go uczestnikom niedzielnej uroczystości. Zaszczytną rolę starostów gminnych pełnili w tym roku Agnieszka Czarnecka z miejscowości Zasady i Wiesław Jakubowski również z Zasad, którzy wspólnie z wójtem Szymonem Zalewskim i przewodniczącym Rady Gminy Świedziebnia Jarosławem Cyrankowskim częstowali chlebem obecnych na uroczystości.

Wśród wyróżnionych przez wójta rolników znaleźli się: Barbara i Waldemar Balczewscy - Grzęby, Jolanta i Krzysztof Cieszkowscy - Księte, Monika i Marcin Dębscy - Świedziebnia, Elżbieta i Andrzej Dramińscy - Janowo, Krystyna i Zbigniew Frygierowie - Michałki, Teresa i Andrzej Gapa - Świedziebnia, Danuta i Wojciech Grochowalscy - Zduny, Hanna i Piotr Grochowalscy - Zduny, Renata i Andrzej Grochowalscy - Rokitnica Nowa, Maria i Sławomir Gulczyńscy - Chlebowo, Katarzyna i Sławomir Kalinowscy - Okalewko, Joanna i Dariusz Wydrzyńscy - Granaty.

W programie uroczystości dożynkowych znalazły się: koncert chóru ARIOSO, występy artystyczne przygotowane przez dzieci i ich mamy ze Szkoły Podstawowej w Świedziebni, koncert Parafialno-Strażackiej Orkiestry Dętej. W programie była również biesiada dożynkowa, loteria fantowa, konkursy, gry i zabawy. Na szczególną uwagę zasługuje tu występ mam z dziećmi, które od czterech lat przygotowują spektakle teatralne. Atutami tych przedstawień są zabawne scenariusze, komiczne dialogi i wspaniała gra aktorska. Artystki samodzielnie przygotowują scenariusze, kostiumy, dekoracje, charakteryzacje i choreografię. W tym roku przygotowały spektakl "Baśniowy ambaras".

Uroczystościom niezwykłą oprawę nadały wieńce i ozdoby dożynkowe pracowicie wykonane przez panie z kół gospodyń wiejskich z Dzierzna-Szynkowizny, Księtego, Kłuśna, Michałek, Zasadek i Zasad. Od XIX wieku powszechnie wierzono, że ostatnie zebrane z pola kłosy mają niezwykłą moc decydującą o ciągłości wegetacji roślin i obfitych plonach w następnym roku i dlatego wplatano je w dożynkowe wieńce.

Mimo skumulowania uroczystości dożynkowych w tym dniu, publiczność dopisała. Od godziny 19:00 do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna z zespołem SĄGORSI.


reklama

Dożynki Gminne w Świedziebni:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama