Gmina Brzozie

sobota, 31 sierpnia 2019 r., godz. 18:07  |  Wersja do druku

W upalną sobotę, 31 sierpnia w Brzoziu odbyły się Dożynki Gminne Gminy Brzozie. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się około godziny 16:00 i trwały do późnych godzin nocnych. Uroczystość dożynkowa była podziękowaniem rolnikom za ich całoroczny trud, ale była też okazją do wypoczynku i dobrej zabawy, po pełnej wysiłku pracy na roli.

Dożynki gminne rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu, a następnie korowód dożynkowy przemaszerował do Zespołu Wodno-Parkowego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Starostowie dożynek Aneta i Krzysztof Żbikowscy przekazali wójtowi Gminy Brzozie Danucie Kędziorskiej-Cieszyńskiej i przewodniczącej Rady Gminy Brzozie Marii Florkiewicz chleb dożynkowy, którym wedle zwyczaju podzielono się z gośćmi przybyłymi na uroczystość.

Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska powiedziała między innymi: - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Święto plonów, radości, ale także czas odpoczynku po ciężkiej pracy. Chciałabym z całego serca podziękować rolnikom z terenu gminy Brzozie za ten trud i ten chleb, który dzisiaj otrzymaliśmy od państwa, za tę ciężką pracę, za wszystko, co robicie, żeby nasza przepiękna gmina mogła się rozwijać. Od czasów najdawniejszych obchodzimy święto plonów, które jest symbolem naszej walki o ojczyznę, a także podkreśleniem trudu, jaki polski chłop, w miłości do ziemi, wniósł do tego, żeby Polska mogła odzyskać niepodległość. Za to serdecznie wam dziękujemy.

Poseł na sejm Zbigniew Sosnowski w swoim przemówieniu powiedział: - Dożynki to taki piękny, radosny dzień zakończenia żniw. Dziś staropolskim zwyczajem wy tu w Brzoziu uczestniczyliście we mszy św., gdzie podziękowaliście Panu Bogu za tegoroczne plony. Teraz ja z tego miejsca chylę nisko głowę przed rolnikami, przed ich ciężką pracą. Ziemia kujawsko-pomorska, zawsze uroczyście obchodzi Święto Ponów. To szczególny czas, a tegoroczne mają jeszcze inny wymiar, bo jest kampania wyborcza. Ale dożynki, to nie wiec polityczny, to nie festiwal kampanijnych obietnic, często nie spełnionych. (poseł odniósł się do listu ministra Ardanowskiego przyp. redakcji) Tak się nie robi, bo dożynki mają swoich bohaterów, są nimi polscy rolnicy i im należy się wielki szacunek, to jest ich dzień, a bohaterkami tego dnia są żony rolników, wiejskie kobiety, które robią tak wiele dla polskiej wsi. Dziękuję wam rolnikom za piękne łany zbóż, za przelany pot i za trud codziennej pracy.

Życzenia rolnikom złożył również poseł Paweł Szramka, który także odniósł się do listu ministra Ardanowskiego mówiąc, że to dzień świąteczny, a nie wiec wyborczy i należy tu uhonorować przede wszystkim pracę rolników. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście. Po oficjalnych wystąpieniach poseł Paweł Szramka przekazał nagrodę rzeczową i list gratulacyjny dla państwa Bożeny i Andrzeja Pawlikowskich, natomiast Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska uhonorowała nagrodzonych rolników voucherem na kolację dla całej rodziny w hotelu Kalchem. Pod nieobecność wojewody kujawsko-pomorskiego, pani wójt
przekazała również w jego imieniu listy gratulacyjne dla państwa Anny i Tomasza Czaplińskich oraz Moniki i Piotra Grzywaczów, ich również nagradzając voucherem na kolację dla całej rodziny w hotelu Kalchem. Część oficjalną zakończyły występy dzieci ze szkół z terenu gminy Brzozie.

Dla wszystkich przygotowano wiele smakołyków, które serwowały panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy. Dzieciom zapewniono atrakcje, wśród których wyróżniały się zajęcia plastyczne w specjalnie zaprojektowanym pociągu z drewna, który przygotował Tartak NARA. Ciekawą ofertę zaproponowała również Grupa Historyczna BARDKO, która zajmuje się pokazami na temat średniowiecznego ubioru, broni i uzbrojenia, średniowiecznego tkactwa i ceramiki.

O godzinie 18:00 swoje umiejętności wokalne zaprezentował YANKES, a o godzinie 19:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru Wojciecha Gąssowskiego. Od godziny 20:00 do późnych godzin nocnych trwała biesiada z zespołem LUMINACJA.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli między innymi: posłowie na sejm Zbigniew Sosnowski, Paweł Szramka i Joanna Borowiak, starosta brodnicki Piotr Boiński i radni powiatu brodnickiego, Stefan Otremba w imieniu ministra Ardanowskiego, burmistrz Jabłonowa Pomorskiego Przemysław Górski, burmistrz Górzna Tomasz Kinicki, wójt Zbiczna Magdalena Golubska, przedstawiciele duchowieństwa, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Janusz Maziarski, dzielnicowi, dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Lewandowski, zastępca dyr. KRUS Arkadiusz Orłowski, samorządowcy, kierownik biura powiatowego ARiMR Jacek Tyburski, OSP z Brzozia, koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Brzozie, radni gminy Brzozie, sołtysi, przedsiębiorcy, pracownicy UG Brzozie.

Dożynki Gminne w Brzoziu: