Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Brodnica

wtorek, 27 sierpnia 2019 r., godz. 09:24  |  Wersja do druku

W niedzielę, 25 sierpnia w Szczuce odbyły się Dożynki Gminne Gminy Brodnica. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się około godziny 14:00 i trwały do późnej nocy. Tradycyjna uroczystość wieńcząca rolniczy trud i prace żniwne zgromadziła wielu mieszkańców i zaproszonych gości.Dożynki gminne rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym w Szczuce, którą celebrował ks. Marcin Kaczyński, proboszcz Parafii pw. św. Fabiana i Sebastiana w Szczuce. Po mszy ksiądz proboszcz poświęcił także wieńce i ozdoby dożynkowe wykonane przez koła gospodyń wiejskich. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości, poprzedzone okolicznościowym przedstawieniem w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce oraz wystąpieniem dyrektora SP w Gortatowie na temat historii, tradycji i obrzędów dożynkowych.

Krótko po godzinie 14:00 wprowadzono poczty sztandarowe, podniesiono flagę państwową na maszt i odśpiewano Hymn Państwowy. Starostowie dożynek Anna Prussakowska i Janusz Zabłocki - oboje ze Szczuki. przekazali wójtowi Gminy Brodnica Adamowi Zalewskiemu i przewodniczącemu Rady Gminy Brodnica Tomaszowi Nowakowskiemu chleb dożynkowy, którym wedle zwyczaju podzielono się z przybyłymi na uroczystość.

Wyróżniający się rolnicy zostali uhonorowani odznaką "Zasłużony dla Rolnictwa", przyznawaną na wniosek wójta przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a w tym roku byli to: Krzysztof Albrecht z Szabdy, Agnieszka Zabłocka ze Szczuki i Danuta Zielińska z Karbowa. Podsumowano też Przegląd Wieńców i Ozdób Dożynkowych. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gorczenicy, Karbowa, Podgórza, Szczuki, Bartnik, Dzierżna i Niewierza otrzymały dyplomy oraz nagrody pieniężne za wykonanie wieńców i ozdób dożynkowych.

Jak co roku, podczas części oficjalnej nie zabrakło także podziękowań dla tegorocznych starostów dożynkowych, którzy z rąk wójta i przewodniczącego rady gminy otrzymali zaświadczenia o dostąpieniu zaszczytu reprezentowania całej społeczności wiejskiej gminy Brodnica i sprawowania honorów starostów dożynek gminnych. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście, a następnie wójt Adam Zalewski podziękował wszystkim za przyjęcie zaproszenia na uroczystość, za organizację tegorocznych dożynek i zaprosił na przygotowany poczęstunek i zabawę. Uroczystą oprawę mszy świętej i oficjalnej części dożynek zapewniły poczty sztandarowe z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ze szkół gminnych.

Po okolicznościowych wystąpieniach i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych rozpoczęła się część artystyczna. Występowały zespoły śpiewacze "Szczupanki" ze Szczuki, "Czerwone Korale" z Bartnik, "Karbowianie" i "Serenada" z Karbowa. Odbyły się zawody sportowe i konkursy dla dzieci i dorosłych przygotowane przez animatorów. Nie zabrakło również konkursów dla całych rodzin przeprowadzonych przez nauczycieli ze szkół gminnych. Rozdano wiele nagród rzeczowych ufundowanych przez Gminę, a o godzinie 18:30 wystąpił zespół JAMBO AFRICA.

Dla wszystkich przygotowano grochówkę, pieczonego prosiaka, kiełbaski z grilla, ciasto, owoce, chleb ze smalcem i inne smakołyki. Od godziny 20:00 do 1:00 trwała zabawa ludowa z zespołem ZODIAK z Brodnicy, która zgromadziła wielu mieszkańców. Uroczystość dożynkowa była podziękowaniem rolnikom za ich całoroczny trud, ale była też okazją do wypoczynku i dobrej zabawy, po pełnej wysiłku pracy na roli.


reklama

Źródło: UG Brodnica

Dożynki Gminne w Szczuce


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama