Zaloguj się | Rejestracja

wJANki w Górznie 2019

sobota, 22 czerwca 2019 r., godz. 18:29  |  Wersja do druku

W upalną sobotę 22 czerwca, na górznieńskim Rynku odbył się coroczny festyn " wJANki w Górznie". Atrakcji było wiele, a oprócz udanych zakupów i występów, można było wziąć udział w przeróżnych warsztatach, grach i zabawach. Niepowtarzalną okazją były warsztaty papiernicze poprowadzone przez gościa specjalnego z Meksyku Manuela Ramireza Martineza.W tym roku festyn rodzinny "wJANki w Górznie" odbyły się na górznieńskim Rynku w sobotę, 22 czerwca w godzinach od 15:00 do 19:00. Oprócz warsztatów wicia wianków, warsztatów rzemiosł kowalskiego, sukienniczego, pszczelarskiego, alchemicznego, był także papierniczy - poprowadzony przez gościa specjalnego z Meksyku Manuela Ramireza Martineza. Każdy z warsztatów był dostępny za darmo przez czas trwania festynu.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie Krzysztof Magdziak powiedział: - To kolejna, szósta już impreza na Rynku, w kameralnym nastroju, z chętną do przyjemnego spędzania czasu bez głośnej muzyki, publicznością. Wszelaką - od turystów, po lokalnych mieszkańców, a także mieszkańców okolicznych gmin. Mamy trochę wystawców, lokalne smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, które wspierają nas tutaj podczas każdej imprezy. Można zaopatrzyć się w krzewy, drzewka owocowe, jest żywność ekologiczna, są stoiska z rękodziełem, z meblami i tapicerką. Nieodłącznie wspiera nas Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, mamy różne warsztaty, wicie wianków i warsztat papierniczy, który w niekonwencjonalny sposób prowadzi Manuel Ramirez Martinez - prywatnie nasz gość z Meksyku. Są różne konkursy z nagrodami, a ze sceny przygrywa nam grupa młodych ludzi, którzy są zakręceni muzycznie i lubią grać, co zresztą widać. (grupa "Po nocce" przyp. redakcji). Wystapi jeszcze Wojciech Kalinowski - niemieszkający tu mieszkaniec Górzna. To znakomity sposób, żeby mieszkańcy mogli się tu spotkać i spędzić przyjemnie sobotnie popołudnie.

Stoiskami z kulinariami pochwaliły się lokalne koła gospodyń wiejskich, była żywność ekologiczna, rzemiosło, kosmetyki ekologiczne, było także stoisko Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z konkursem "Od przygody do przyrody" z okazji "Dnia żurawia". Przewidziano również konkurs na najbardziej aktywnego uczestnika festynu. Na początku festynu można było odebrać w jednym ze stoisk specjalny kupon, na którym każdy uczestnik mógł gromadzić pieczątki potwierdzające udział w warsztatach. Po odwiedzeniu odpowiedniej liczby miejsc, podpisaniu kuponu i złożeniu we wskazanym miejscu, taki uczestnik brał udział w losowaniu nagród niespodzianek.

Jak zwykle było rodzinnie i wesoło, czemu wydatnie pomogła pogoda. Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki zapytany o powodzenie takich lokalnych imprez powiedział: - Nasza tradycyjna impreza organizowana jest po raz szósty, związana jest ona z Nocą Świętojańską, wiankami i nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce w dniu św. Jana. Dawniej początek lata był okazją do wielkiego świętowania. Obchody świętojańskie zaczynano już w dzień poprzedzający imieniny Jana. Najważniejszym zwyczajem, który zachował się do naszych czasów jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. Również u nas pleciemy wianki i dumnie je prezentujemy na głowach. Tak jak zawsze mamy wiele atrakcji, które przygotowane są dla przybyłych tu gości i mieszkańców. Bardzo ciekawe są warsztaty i naprawdę warto wziąć w nich udział. Takie rodzinne popołudnie to dobry sposób na integrację mieszkańców, zaproponowanie im ciekawego sposobu spędzenia wolnego czasu. Będziemy tę tradycję kontynuować, bo każda gmina powinna mieć swoją lokalną imprezę, z której będzie słynęła.

O muzyczny klimat na żywo zatroszczył się zespół "Po nocce" oraz Wojciech Kalinowski, który w trakcie festynu uhonorował nagrodami laureatów konkursu "Górzno moje miasto". Festyn to wynik współpracy i chęci zaangażowania wielu stron, a były nimi: GOK w Górznie, Urząd Miasta i Gminy Górzno, strażacy z OSP, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno, Liceum Ogólnokształcące w Górznie, lokalne koła gospodyń wiejskich.


reklama

wJANki w Górznie 2019:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama