Zaloguj się | Rejestracja

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

środa, 05 czerwca 2019 r., godz. 15:19  |  Wersja do druku

Kwiaty - ich bogaty wybór ucieszy każde oko, szczególnie wrażliwych na ich piękno kobiet. Pelargonie w wielu kolorach i gatunkach, turki, niecierpki, surfinie, są także gotowe kompozycje w donicach wiszących i stojących. Takich kompozycji nigdy za dużo, a dodają uroku każdemu domostwu.O tym, co posadzimy w naszym ogródku i na balkonie decyduje wiele czynników. Każdy z nas zapewne metodą prób i błędów zauważył co u niego lepiej rośnie, a z jakimi roślinami są kłopoty. Zasada pierwsza dotyczy nasłonecznienia. To niezwykle ważny element w przypadku kwiatów, bowiem uprawa wielu z nich zależy od tego jaki rodzaj kwiatów wybierzemy na dane stanowisko. Stanowiska słoneczne to królestwo pelargonii, surfinii i wielu innych odmian kwiatów. Jednak begonie na takim stanowisku długo nie wytrzymają. Z kolei pelargonie bez słońca nie obdarzą nas kaskadą kwiatów. Nasłonecznienie lub jego brak to podstawa wyboru kwiatów. Na balkony nasłonecznione znakomite będą: aksamitka, aster chiński, begonia stale kwitnąca, bratek ogrodowy, chmiel japoński, cynia, fasola ozdobna, kobea, nagietek, pelargonia, portulaka, surfinia, ubiorek i nasturcja. Na balkony cieniolubne znakomite będą: barwinek pospolity, begonia bulwiasta, bluszczyk kurdybanek, fuksja, funkia, niecierpek, runianka japońska, stokrotka pospolita, trzykrotka i tytoń oskrzydlony.

Drugą ważną zasadą jest podlewanie roślin. Należy bezwzględnie sprawdzić drożność otworów w dnach pojemników na rośliny. W doniczce powinien być 1 duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm. Duży wybór środków ochrony roślin, odżywek pozwala mieć pewność, że nasze rośliny będą zawsze piękne i obficie kwitnące. Warto pochylić się nad trawami dekoracyjnymi, których proste piękno potrafi zmienić ogród w tajemniczy zakątek.

W sklepach dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Doniczki i skrzynki balkonowe powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża. Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnią roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu bryły korzeniowej, podłoże będzie bardzo szybko przesychać, a w zimie rośliny będą narażone na przemarzanie. Na dnie doniczki lub skrzynki należy przygotować warstwę drenażu z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu. Na drenaż należy wysypać odpowiednie podłoże do kwiatów balkonowych - około 3/4 pojemności pojemnika. Podłoże należy lekko ugnieść.

Dobre podłoże do kwiatów balkonowych powinno być bogate w substancje pokarmowe, przewiewne i ciepłe. Powinno mieć strukturę gruzełkowatą i przepuszczać wodę, aby korzenie miały stały dostęp do tlenu. Z drugiej strony, woda i substancje pokarmowe nie mogą za szybko przepływać przez podłoże. Podłoże do kwiatów balkonowych najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Warto poradzić się sprzedawcy, które podłoże będzie odpowiednie dla roślin, które zamierzamy posadzić - podłoże powinno mieć poziomie pH odpowiedni do sadzonych kwiatów. Nie powinno się wykorzystywać podłoża z poprzedniego sezonu ani gleby z ogrodu, gdyż mogą w nich znajdować się czynniki chorobotwórcze lub szkodniki. Warte polecenia są podłoża z nawozem długo działającym. Przed sadzaniem kwiatów balkonowych należy rośliny te obficie podlać, aby podłoże dobrze namokło - ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Rośliny należy posadzić w doniczkach w odpowiednich odstępach, pamiętając o tym, że rośliny w ciągu sezonu będą intensywnie rosnąć.

Kwiaty balkonowe po posadzeniu do doniczek lub skrzynek balkonowych powinny znajdować się na takiej samej głębokości, jak ta w której rosły dotychczas. Nie wolno sadzić ich za głęboko - bryła korzeniowa będzie narażona na gnicie, ani za płytko - rośliny mogą wypaść z pojemnika zrzucone podmuchem silnego wiatru. Poziom podłoża w pojemniku po posadzeniu roślin powinien znajdować się 2 - 3 cm poniżej krawędzi. Powierzchnię ziemi należy lekko ugnieść otwartą dłonią, uważając aby nie uszkodzić korzeni oraz pędów roślin. Posadzone rośliny należy obsypać dookoła ziemią, ponownie ugnieść i obficie podlać, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki. Świeżo posadzone rośliny są osłabione z powodu zmiany warunków. Przesadzenie rośliny do nowej, większej doniczki i świeżego podłoża jest dla niej sygnałem do wzmożonej aktywności. Kwiaty balkonowe, przez kilka dni po posadzeniu do pojemników, należy chronić przed pełnym słońcem, umiarkowanie ale systematycznie podlewać, aż do momentu ich przyjęcia się - wtedy gdy liście staną się jędrne a pędy wyprostowane.

Aby nasz ogród i balkon wyglądał pięknie, wystarczy odwiedzić Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, a tam znajdziemy na pewno wszystko, co pomoże udekorować dom i mieszkanie. Wybór jest duży i to zarówno roślin, jak i przedmiotów dekoracyjnych. Sklep posiada również wykwalifikowany personel, który doradzi i rozwieje wątpliwości.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, ul Sikorskiego 8 zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-18:00. W soboty od 8:00-16:00.


reklama

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama