Zaloguj się | Rejestracja

Spotkanie z parlamentarzystami województwa

środa, 10 stycznia 2024 r., godz. 10:44  |  Wersja do druku

Droga Bydgoszcz-Toruń w standardzie ekspresówki i tramwaj metropolitalny Toruń-Bydgoszcz, cztery nowe mosty na Wiśle, napędzany wodorem transport publiczny i mała elektrownia atomowa we Włocławku, a także wielomilionowe inwestycje w służbie zdrowia są na przygotowanej w Urzędzie Marszałkowskim liście 26 potrzeb i wyzwań rozwojowych naszego województwa.Dla urzeczywistnienia tych potrzeb potrzebne jest systemowe wsparcie rządowe. O możliwościach realizacyjnych rozmawiał z parlamentarzystami regionu marszałek Piotr Całbecki.

- Lista jest długa, ale realna, wszystkie umieszczone na niej cele są do osiągnięcia, wszystkie są istotne. Oprócz tych, które są na naszej mapie/deklaracji, pod którą podpiszą się wszyscy obecni na spotkaniu posłowie i senatorowie, mamy jeszcze kilka innych, o których będziemy rozmawiać. Najważniejsze pozostają wciąż szpitale, musimy kontynuować nasz wielki program modernizacji lecznic w naszym województwie. Mamy też nadzieję na systemowe rozwiązanie kwestii szpitala w Grudziądzu, który, mam nadzieję, zostanie wreszcie oddłużony, nabierze rozpędu i swobody działań. Mówimy również o nauce, o innowacjach, o stworzeniu sieci instytutów badawczo-wdrożeniowych oraz programu, który będzie finansował badania naukowe służące poprawie konkurencyjności naszej gospodarki. Kolejny temat to właśnie gospodarka i obszary inwestowania gospodarczego – te duże, ale też mniejsze, zlokalizowane w każdej gminie, bo dywersyfikacja rozwoju gospodarczego pozostaje naszym priorytetem. Mamy nowe rozdanie, nowych posłów i naszych ministrów w rządzie. Mam nadzieję, że będą wpierać nasze projekty - powiedział przed rozpoczęciem spotkania marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa reprezentowali również wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Obecni byli również posłowie Anna Gembicka, Włodzisław Giziński, Iwona Hartwich, Iwona Karolewska, Iwona Kozłowska, Krystian Łuczak, Arkadiusz Myrcha, Norbert Pietrykowski, Marcin Skonieczka, Zbigniew Sosnowski, Paweł Szrot i Tomasz Szymański oraz senatorowie Andrzej Kobiak i Tomasz Lenz.

Debata dotyczyła przede wszystkim możliwości realizacyjnych wskazanych przedsięwzięć. Senator Tomasz Lenz mówił, że ma podobną listę i mapę sprzed 18 lat – i wszystkie umieszczone na mniej projekty zostały zrealizowane. Poseł Zbigniew Sosnowski podkreślił, że wiele rzeczy można przeprowadzić pod warunkiem, że możliwe jest regionalne porozumienie ponad podziałami politycznymi. Poseł Krystian Łuczak mówił o zadowoleniem o umieszczeniu zrównoważonego rozwoju wśród priorytetów polityki samorządu województwa. Poseł Arkadiusz Myrcha zapowiedział uruchomienie środków inwestycyjnych z Krajowego Planu Odbudowy.

Spotkanie odbyło w reprezentacyjnych salach Pałacu Dąmbskich w Toruniu.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej