Zaloguj się | Rejestracja

Sprawdź jakość wody w kąpielisku

poniedziałek, 10 lipca 2023 r., godz. 09:27  |  Wersja do druku

Serwis kąpieliskowy to portal informacyjny o jakości wody w kąpieliskach, zawierający oznakowany na mapie Polski wykaz wszystkich wyznaczonych uchwałami rad gmin kąpielisk. Państwowa Inspekcja Sanitarna w każdym sezonie wakacyjnym bada jakość wody w kąpieliskach i publikuje je w tym serwisie. Zawiera on dane z 685 miejsc w Polsce.Wszyscy łatwo możemy sprawdzić, czy woda w kąpielisku, nad którym wypoczywamy, spełnia wymagania sanitarne i nie zagraża naszemu zdrowiu. Jakość wody w kąpielisku można sprawdzić on-line od dnia 1 czerwca do 30 września.

Serwis kąpieliskowy znajdziemy pod adresem https://sk.gis.gov.pl/, a jego obsługa nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Wystarczy otworzyć interaktywną mapę, na której zaznaczone są oficjalnie działające kąpieliska. Po wybraniu kąpieliska na mapie Polski wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk możliwy jest odczyt pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpieliska. W przypadku kąpieliska nieaktywnego pojawi się informacja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego, a szczegółowy raport będzie dostępny po jego otwarciu.

Warto też wiedzieć, że Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska, a następnie organizator wykonuje nie mniej niż trzy badania (dla kąpielisk, w których sezon kąpielowy nie przekracza 8 tygodni – nie mniej niż dwa) w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca. Pod koniec ubiegłego roku opublikowane zostały raporty sporządzone na podstawie danych zbieranych w latach 2019-2022, podczas czteroletniej oceny jakości wody w uczęszczanych kąpieliskach na terenie powiatu brodnickiego. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poddał ocenie m.in. wodę w kąpieliskach: nad Jeziorem Górznieńskim przy ul. Leśnej 24 w Górznie, nad Jeziorem Bachotek w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku oraz nad Jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy przy ul. Wczasowej.

Jakość wody w kąpieliskach nad Jeziorem Górznieńskim przy ul. Leśnej 24 w Górznie oraz nad Jeziorem Bachotek w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku w sezonach kąpielowych 2019-2022 oceniono jako doskonałą, a jakość wody w kąpielisku nad Jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy przy ul. Wczasowej w tym samym czasie oceniona została jako dobra. W analizowanym okresie w wymienionych kąpieliskach nie występowały żadne krótkotrwałe zanieczyszczenia wody wywołane skażeniem mikrobiologicznym, zakwity sinic, a także sytuacje wyjątkowe będące splotem wydarzeń mających wpływ na jakość wody w kąpielisku.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej