WiadomośćPoznańskie Słowiki w Górznie
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela, 03 czerwca 2018 r., godz. 12:06

Poznańskie Słowiki w Górznie
W sobotę, 2 czerwca w kościele rzymsko-katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie odbył się koncert Poznańskich Słowików. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej zaśpiewał także następnego dnia w trakcie mszy św. w niedzielę.Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany powszechnie Poznańskimi Słowikami znany jest w całej Polsce, jak i poza jej granicami. Poznańskie Słowiki dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II. Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne.

Chór współpracował z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d'Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Poznańskie Słowiki nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Przez ponad 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie Poznańskie Słowiki to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i Polski.

Koncert, który odbył się w Górznie w sobotę, 2 czerwca w kościele rzymsko-katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego poprowadziła prof. Elżbieta Szczurko z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kościół, który przecież do małych nie należy, wypełnili po brzegi mieszkańcy Górzna i okolic, a także inni miłośnicy chóralnego śpiewania.

Ks. kan. Stefan Maliszewski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie powiedział: - To już drugi koncert w naszej parafii, dzięki księdzu kanonikowi Marianowi (ks. kan. Marian Talaśka - przyp. redakcji), możemy przeżywać tak wielkie chwile w naszym kościele. W zeszłym roku, gdy gościliśmy chór było bardzo zimno (-17stopni C), teraz na szczęście mamy ciepło. Życzę wszystkim słuchaczom niezapomnianych wrażeń.

W ciepły, czerwcowy wieczór rozbrzmiały czyste i dźwięczne głosy, wypełniając cały obiekt i niosąc radość po całym Górznie. Organizatorami koncertu byli ks. kan. Marian Talaśka i ks. kan. Stefan Maliszewski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie, przy pomocy Burmistrza Miasta i Gminy Górzno Tomasza Kinickiego, sponsorów, darczyńców i parafian którzy gościli chłopców w swoich domach, a także wielu osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.


reklama

Poznańskie Słowiki w Górznie:Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.8187 )