WiadomośćWystawa w Brodnicy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 12 września 2023 r., godz. 12:51

"Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu" - wystawa w Brodnicy
Brodnica dołączyła do miast promujących Szlak Kopernikowski w naszym województwie. Od 11 do 25 września na płycie Dużego Rynku w Brodnicy dostępna jest plenerowa wystawa "Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu".Szlak Kopernikowski w województwie kujawsko-pomorskim to najmłodszy w regionie szlak kulturowy, mający znacząco uatrakcyjnić ofertę turystyczną województwa, pokazać je jako atrakcyjne kulturowo ale też ma pełnić rolę edukacyjną, uświadamiając i zapoznając turystów przemierzających szlak o życiu i działalności Mikołaja Kopernika oraz o jego związkach z regionem. Otwarcie "Szlaku Kopernikowskiego" wiąże się bezpośrednio z przypadającą w 2023 r. 550 rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Cała trasa ma charakter biograficzno- kulturowo- edukacyjny.

Poza szlakiem głównym, który zawiera pełen pakiet pozwalający obcować zarówno z postacią Kopernika, jego czasami i dziełem, dostępne są również trasy tematyczne - biograficzna i edukacyjna. Pierwszą z nich odkrywamy w czasie podróży z województwa pomorskiego przez Grudziądz, Toruń, aż po Włocławek. Na trasę tylko o charakterze edukacyjnym można zaś dostać się wprost z odcinka warmińsko- mazurskiego i podążać szlakiem na którym będzie można skorzystać z mocy atrakcji, jakie oferują astrobazy - choćby w Brodnicy i Golubiu-Dobrzyniu - planetaria w Toruniu i Grudziądzu czy też obserwatorium astronomiczne w Piwnicach.

Na ekspozycję w Brodnicy składa się dwanaście plansz, które przedstawiają dostępne na szlaku miejsca i obiekty. Niektóre z nich są wprost związane z Kopernikiem, takie jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, inne zaś stanowią dowód na żywotność pamięci o wielkim uczonym i jego dziele.

Więcej informacji znajdziecie na stronie http://kpcd.com.pl/

Wydarzenie, to wspólna inicjatywa Brodnickiego Domu Kultury i Urzędu Miejskiego w Brodnicy.

Organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, a Honorowy Patronat nad nią objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: Katarzyna Watkowska rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg

Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.16422 )