WiadomośćBrodnica ClassiX
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 06 marca 2019 r., godz. 09:25

Brodnica ClassiX
W ostatni weekend marca odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu Brodnica ClassiX. Cztery wypełnione różnorodnym repertuarem dni festiwalowe zgromadzą plejadę gwiazd muzyki klasycznej i jazzowej. Brodnica ClassiX to innowacyjny festiwal, w którym świat klasyki łączy się ze światem muzyki współczesnej.Z inicjatywy Mai i Mata Kwiatkowskich, Brodnica stanie się miejscem, gdzie spotkają się najwybitniejsi polscy muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła plejada polskich gwiazd instrumentalistyki m.in. klasycy Anna Maria Staśkiewicz i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Koszalińskiej, SawarS Tango Orquestra oraz jazzmani Mateusz Smoczyński, Krzysztof Szmańda, Maciej Szczyciński i Marek Kądziela.

Program festiwalu skonstruowany jest w sposób przekrojowy – utwory kameralne i symfoniczne, zestawione są z audiowizualno-elektronicznym performancem z udziałem chóru, wiolonczeli i skrzypiec, żywiołowym wieczorem z tangiem międzywojennym polskich i argentyńskich kompozytorów, a także premierami nowych dzieł klasycznych z elementami jazzu i improwizacji. Festiwal jest jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia działalności Brodnickiej Orkiestry Symfonicznej (BOS) – artystycznego kolektywu skupiającego artystów funkcjonujących w prężnie działających środowiskach artystycznych na terenie całego kraju. Orkiestra ma na celu upowszechnianie kultury muzycznej najwyższej jakości w regionie, ale będzie też narzędziem promocji miasta w wymiarze ogólnopolskim.

Organizatorem festiwalu jest burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz Maja i Mat Kwiatkowscy. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek Piotr Całbecki, Partnerem jest Brodnicki Dom Kultury. Patronat medialny: Polmic.pl, Magazyn PRESTO, Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio PiK, TVP Bydgoszcz, Telewizja ELTRONIK, TVBrodnica.pl, eBrodnica.pl. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Program:

28.03.2019 r. godz. 19:00 – Pałac Anny Wazówny
KONCERT KAMERALNY - A.Vivaldi Cztery pory roku

29.03.2019 r. godz. 18:30 – kościół szkolny
KONCERT CHÓRALNY - J. Świder Msza, S. Moniuszko Pieśni z towarzyszeniem wiolonczeli, skrzypiec, elektroniki live

30.03.2019 r. godz. 19:00 – Brodnicki Dom Kultury
KONCERT TANGOWY – SawarS Tango Orquestra, Tanga okresu międzywojennego

31.03.2019 r. – Brodnicki Dom Kultury
Godz. 16:00 - KONCERT SYMFONICZNY – J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec, W. A. Mozart Symfonia no. 29, M. Kwiatkowski Symfonia cieni
Godz. 18:00 - KONCERT JAZZOWY – Jam Session muzyków uczestniczących w koncercie symfonicznym


reklama

Źródło: Urząd Miejski Brodnica

Brodnica ClassiX:

Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.9717 )