WiadomośćHaluksy domeną kobiet? Odpowiedź brzmi: „nie”
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 05 kwietnia 2018 r., godz. 16:26

Haluksy domeną kobiet? Odpowiedź brzmi: „nie”. Ten problem ortopedyczny dotyczy także mężczyzn
Wiele osób twierdzi, że na problemy ze stopami, w tym głównie haluksy, skarżą się przede wszystkim kobiety. W rzeczywistości jednak, objawy haluksów dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć nie da się ukryć, że syndrom palucha koślawego najczęściej dotyka kobiet, to coraz częściej również mężczyźni zgłaszają się do ortopedy. Głównym tego powodem jest uciążliwy ból stopy, spowodowany haluksem lub syndromem palucha sztywnego.



Mężczyźni znacznie częściej zwlekają z wizytą u lekarza, co jest błędem. Często nie zwracają uwagi na własne stopy twierdząc, że haluksy są wyłącznie kobiecą przypadłością. Warto jednak pamiętać, że rozwój haluksów często ma podłoże genetyczne i jest problemem dziedzicznym, dlatego również mężczyźni nie powinni bagatelizować tego problemu.

Oprócz czynników dziedzicznych przyczynami rozwoju chorób stóp mogą być m.in. urazy powstałe w trakcie uprawiania sportu. Często bywa, że są to delikatne obrażenia powstałe wiele lat temu, których skutki pojawiają się dopiero po czasie.

Powstawanie deformacji kostnych, w tym tych prowadzących do rozwoju koślawości palucha, często ma podłoże genetyczne. Choć to schorzenie dotyka głównie kobiet, to również u mężczyzn mogą się pojawić haluksy i to właśnie oni najczęściej bagatelizują ten problem. U mężczyzn najczęściej spotkać się można z odmianą haluksa nazywaną paluchem sztywnym. W przeciwieństwie do typowych haluksów, spotykanych głównie u kobiet, paluchy nie są skierowane w bok, a w chorobie występuje sztywność i dokuczliwy ból, który pojawiać się może nawet w przypadku wykonywania niewielkich ruchów. Wraz z rozwojem choroby ból staje się silniejszy i może prowadzić do zniszczenia stawu.

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

Paluchy koślawe najczęściej występują w parze, jednak może się pojawić sytuacja, kiedy u kobiet haluks występuje tylko na jednej ze stóp. Jednym z głównych czynników odpowiadających za wzrost ryzyka wystąpienia haluksów jest częste noszenie wysokich obcasów. Ciekawostką jest, że pierwsze artykuły dotyczące syndromu palucha koślawego pojawiać się zaczęły na równi ze spopularyzowaniem szpilek. Buty na wysokich obcasach prowadzą do przeciążenia przedniej części stopy. Właśnie dlatego ortopedzi zalecają aby nosić obuwie na płaskiej podeszwie, a w przypadku konieczności założenia obcasów, wybierać te niewysokie, na tzw. kaczuszce lub klocku.

Problem ten jest dziedziczny, dlatego jeżeli u matki występowały haluksy, to z dużym prawdopodobieństwem schorzenia te mogą pojawić się także u córki, w wieku nastoletnim. Jako, że choroba postępuje wraz z upływem czasu, najważniejsza jest profilaktyka, która umożliwia opóźnienie pojawienia się problemów. To ważne, aby o stopy dbać już w młodym wieku.

Co uznajemy za objawy haluksów?

1.Poszerzenie przodostopia, któremu towarzyszy zmiana kierunku ustawienia palucha (ustawienie koślawe – odchylenie w stronę palca drugiego).
2. Postępujące ograniczenie zakresu ruchu w podstawie palucha, któremu towarzyszy ból w okolicy podstawy palucha, bez zmiany jego ustawienia.
3. Stan zapalny kaletki stawu śródstopno-palcowego, któremu towarzyszyć może ból i zaczerwienienie.
4. Ból w okolicy podeszwy przodostopia.
5. Szponiaste lub młotkowate ustawienie palców stopy (od 2 do 5).
6. Nieestetyczny wygląd stóp.

Większość przypadków powstawania haluksów uwarunkowana jest genetycznie. Tym samym haluksy wystąpić mogą u kobiet i u mężczyzn. Problem ten częściej dotyczy kobiet, ponieważ ich stopy posiadają słabszą budowę mięśniowo-wiązadłowo-stawową. Co więcej również wybierane przez kobiety obuwie przyczynia się do rozwoju haluksów. Wysokie obcasy powodują przeciążenie przedniej części stopy, co prowadzi do poszerzenia przodostopia oraz obniżenia łuku poprzecznego stopy. Z kolei wąskie, spiczaste noski powodują ucisk na paluchy powodując rozwój deformacji oraz ból. Powstałe zniekształcenia prowadzą do zmian w biomechanice stopy. Ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, a paluch nie jest już na tyle silny, by zapewnić odpowiednie podparcie podczas chodu. Jego struktura stabilizująca stopę pogarsza się, a mięśnie ulegają osłabieniu. Mężczyźni najczęściej skarżą się na inną odmianę choroby, która spowodowana jest mikrourazami, jednak jest równie bolesna, choć nie towarzyszy jej koślawość palucha.

Oprócz wysokich i ciasnych butów, kolejnym zjawiskiem przyczyniającym się do rozwoju haluksów jest otyłość, zmiany o podłożu reumatycznym, płaskostopie, a także codzienny tryb życia i aktywność fizyczna. Haluksy znacznie częściej pojawiają się u osób, które większość dnia spędzają na stojąco. Niestety coraz częściej haluksy występują również u nastolatek i kilkuletnich dzieci. Może to być efektem dziedzicznej skłonności, a także długotrwałymi kursami tanecznymi w wąskich butach na obcasie.

Czy operacja jest niezbędna?

Obecnie nie znaleziono jednej metody, skutecznej na wszystkie przypadłości haluksów u mężczyzn. Wyłącznie operacja gwarantuje trwałe efekty, które będą widoczne już na pierwszy rzut oka. Decydując się na zabieg należy dokładnie sprawdzić lekarza oraz klinikę, w której przeprowadzany będzie zabieg. Szczególną uwagę należy zwracać na doświadczenie lekarzy oraz rekomendacje pacjentów, ponieważ są to najistotniejsze kryteria pozwalające podjąć odpowiednią decyzję.

Artykuł promocyjny



Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.7887 )