WiadomośćGórzno
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 31 października 2017 r., godz. 10:38

OSP w Górznie ma nowy samochód
W sobotę, 28 października w Górznie odbyło się uroczyste przekazanie druhom jednostki OSP samochodu ratowniczo-gaśniczego. W programie uroczystości oprócz części oficjalnej znalazły się liczne atrakcje, a wśród nich "Taneczna Biesiada Strażacka", pieczony prosiak i strażacka grochówka.W gotowości są cały czas. Działają głównie w mieście Górzno i na terenach wiejskich gminy, bo to tereny odległe od jednostek państwowej straży i czasem mogłaby ona przyjechać zbyt późno. Jednak aby mogli skutecznie prowadzić akcje ratownicze, potrzebują specjalistycznego wyposażenia. Specjalistyczny sprzęt jest im niezbędny, by szybko i skutecznie mogli reagować na zagrożenie. A ich praca to już nie tylko pożary, ale także wypadki drogowe czy klęski żywiołowe. I to właśnie oni w wielu przypadkach jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce zdarzenia - strażacy ochotnicy.

W Górznie odbyły się uroczystości przekazania nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego do ratownictwa chemiczno-ekologicznego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Górznie. Dysponując nowym, profesjonalnym sprzętem strażacy będą mogli szybciej dotrzeć do poszkodowanych, a także efektywniej zapobiegać potencjalnym zagrożeniom takim jak pożary, powodzie czy katastrofy ekologiczne. Zastosowane w samochodzie technologie i systemy ratownicze pozwolą na długie lata skutecznie i bezpiecznie wykonywać działania ratowniczo-gaśnicze.

Uroczystej ceremonii poświęcenia przed wejściem do świątyni w Górznie dokonał ks. kan. Stefan Maliszewski Proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie. Po uroczystej mszy św. w kościele pw. Św. Krzyża w Górznie nastąpił przemarsz ulicami miasta do hali sportowej Zespołu Szkół, w którym odbyła się dalsza część uroczystości. W jej trakcie przemawiał Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki, który zwrócił się do strażaków słowami:

- Wiem, że w czasie akcji narażacie swoje życie i zdrowie. Chcę Wam bardzo podziękować za Wasz trud i poświęcenie w imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Górzno i w swoim własnym. Tworzycie elitę, która powinna być doceniana. Bez takich ludzi jak Wy, społeczeństwo czułoby się zagrożone. Jesteście ostoją stabilności i pewnikiem, że przyjdziecie z pomocą każdemu, kto tej pomocy będzie potrzebował. Ten wóz bojowy, który dziś został poświęcony, zostanie Wam oficjalnie przekazany. Druhowie, liczycie na dobre słowo i dobry sprzęt, będziecie więc mieć więcej pewności, że jesteście profesjonalistami, mając nowoczesny samochód zapewniający komfort działania w akcji. Wóz bojowy do ratownictwa chemiczno-ekologicznego został zakupiony przede wszystkim ze środków samorządu. Tu szczególne ukłony należą się radnym Rady Miejskiej w Górznie, którzy reprezentują całą gminę i wszyscy wsparli ideę zakupu pojazdu. Dziękuję Wam za to. Suma wydatkowana na ten cel z budżetu to 583 140 zł, w tym pożyczka 400 000 zł. To sporo, ale na bezpieczeństwie mieszkańców nie można oszczędzać. Nie byłoby tego pojazdu, gdyby nie zaangażowanie samorządu, ale także Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Toruniu, który za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wsparł nas dotacją w wysokości 300 000 zł. Chciałbym wspomnieć że zakup tego samochodu nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca wielu osób. Dziękuję więc wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że ten samochód jest i będzie przez wiele lat służył ludziom nie tylko miasta i gminy Górzno. Na pomoc mogą także liczyć inne gminy i Lasy Państwowe, których mamy dużo w okolicy. Druhny i druhowie - bądźcie dumni, że macie najnowszy wóz w powiecie. Niech spełnią się prorocze słowa - "ostatni będą pierwszymi" - czego Wam serdecznie życzę.

W czasie uroczystości głos zajęli: prezes Zarządu Gminnego OSP RP Jacek Kwas, posłowie na Sejm RP Zbigniew Sosnowski i Paweł Szramka, starosta powiatu brodnickiego Piotr Boiński, komendant powiatowy PSP Waldemar Szrull i sołtys sołectwa Czarny Bryńsk Mirosława Krezymon. Następnie wręczono podziękowania osobom, które miały swój udział w tym, że wóz bojowy trafił do Górzna. Część artystyczną zapewnili uczniowie Zespołu Szkół pod okiem nauczycieli Grażyny Kinickiej i Piotra Skarżyńskiego oraz orkiestra parafialno-strażacka ze Świedziebni.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy przemieścili się na plac przed remizą, gdzie nastąpił capstrzyk strażacki oraz przekazanie kluczyków i dokumentów, uroczyste przecięcie wstęgi i nadanie imienia dla wozu bojowego. Matką chrzestną pojazdu o imieniu "Franek" została Edyta Witkowska.

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się piknik strażacki dla mieszkańców i zaproszonych gości. Do późnych godzin było wielu chętnych wśród dzieci i dorosłych, aby przejechać się nowym samochodem.


reklama

Uroczystości w Górznie:
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.7174 )