WiadomośćKonferencja w brodnickim szpitalu
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 16 września 2017 r., godz. 16:01

"Trudno będzie zbilansować bieżącą działalność, bez ograniczania usług"
Od października 2017 szpitale w Polsce będą "ryczałtowane". Brodnicki szpital jest w sieci, ale ryczałt przyznany przez NFZ może wymusić ograniczenia usług medycznych i spowodować zahamowanie dotychczasowego dynamicznego rozwoju udzielania świadczeń medycznych.



Od 1 października 2017 roku zacznie funkcjonować ustawa wprowadzająca sieć szpitali. Placówki, które znajda się w sieci będą inaczej niż dotychczas finansowane. Nie będą jak do tej pory brały udziału w konkursach, tylko będą miały zapewnione finansowanie na zasadzie ryczałtu, zabezpieczonego na 4 lata. Co do zasady kontrakt jest na 4 lata, ale jeżeli w tym okresie w szpitalu coś się zmieni i przestanie spełniać kryteria, to może być z tej sieci usunięty.

Szpitale funkcjonować mają na trzech szczeblach podstawowych oraz w ramach szpitali specjalistycznych. Szpitale I stopnia oferują świadczenia z co najmniej dwóch profili podstawowych: chirurgii ogólnej, interny, położnictwa i neonatologii, pediatrię. II stopień – to placówki w których jest anestezjologia i intensywna terapia i udzielane są świadczenia na co najmniej sześciu oddziałach. Szpitale III stopnia, to szpitale, które oferują największy zakres lecznictwa. Do osobnej kategorii zakwalifikowano szpitale onkologiczne i pulmonologiczne.

Finansowanie zależeć będzie od tego, do jakiego poziomu w sieci szpital został zakwalifikowany. W przypadku szpitali I stopnia (do takich należeć będzie szpital w Brodnicy) ryczałt będzie obejmował jedynie podstawową opiekę: chirurgię ogólną, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologię, neonatologię oraz pediatrię. Funkcjonowanie oddziałów specjalistycznych będzie tam uzależnione od wyników postępowania konkursowego na zawarcie umów NFZ.

W piątek, 15 września w czasie konferencji prasowej starosta Piotr Boiński i Dariusz Szczepański, dyrektor szpitala informowali o kondycji brodnickiego szpitala wobec zmian, jakie wprowadzane są w systemie opieki medycznej w Polsce.

- Szpital w Brodnicy stale się rozwija i zwiększa ilość usług i przyjmowanych pacjentów. Działania szpitala bilansują się. Powiat nie musi też dopłacać do systematycznie spłacanego przez szpital kredytu, co jest zasługą i dyrekcji i załogi szpitala - mówił starosta Piotr Boiński.

Od października br. zmieniają się zasady finansowania polskich szpitali, które mogą zahamować rozwój brodnickiej placówki.

- Jesteśmy w sieci szpitali, których działalność będzie ryczałtowana przez budżet państwa, jednak wysokość tego finansowania zapowiada się tak źle, że trudno będzie zbilansować bieżącą działalność, bez ograniczania usług - informował dyrektor Dariusz Szczepański.

Finansom szpitala zagrażają także niezapłacone przez NFZ tzw. "nadwykonania". W ostatnich ośmiu miesiącach w szpitalu wykonano więcej usług medycznych o ok. 2,5 mln. złotych, niż zakontraktowan0. Były to głównie procedury ratujące życie, a mimo tego NFZ ociąga się z zapłatą za wykonane usługi.

Dyrekcja ZOZ zapowiada, że w przypadku braku płatności, będzie zmuszona dochodzić swoich roszczeń w sądzie, tymczasem żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia, planuje ograniczenie działalności trzech poradni specjalistycznych.

- Do 1 października pacjenci mogą mieć utrudniony dostęp do poradni urologicznej, chirurgicznej i pulmonologicznej. To trudna decyzja tym bardziej, że liczba pacjentów w tych poradniach systematycznie wzrastała. Cały czas zabiegamy o zwiększanie kontraktów z NFZ. Będziemy oczywiście walczyć dalej, żeby zbliżyć wielkość finansowania do realnych potrzeb mieszkańców powiatu brodnickiego. Ryczałt dla naszego szpitala obliczany jest wg danych z 2015 roku, czyli z okresu najmniejszego obłożenia placówki związanego z prowadzoną modernizacją.

- Liczymy na szczególne potraktowanie szpitala, wg obietnic ministra Radziwiłła, który zapewniał, że szpitale, które dostosowywały się do wymagań sanitarnych, będą traktowane specjalnie - mówił starosta Piotr Boiński i zapowiada, że jeśli szpital będzie w stanie dalej sam spłacać kredyt, to Powiat w IV kwartale zakupi nowy mammograf, tak potrzebny paniom z powiatu brodnickiego.

Według ministerstwa: - "nowe rozwiązanie poprawią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami".

Jak będzie to wyglądało w praktyce - niebawem się przekonamy.


reklama

Źródło: Maria Oryszczak, rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe w Brodnicy




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.6985 )