WiadomośćMammografia w Bartniczce
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 06 lipca 2016 r., godz. 14:45

Zadbaj o swoje zdrowie
Badania profilaktyczne powinny stać się codziennością, bowiem często ratują nam zdrowie i życie. Choroba nie wybiera, może nadejść niespodziewanie i czekać w ukryciu. Dlatego tak ważnym jest korzystanie z badań, a jeżeli są one jeszcze bezpłatne - korzystajmy z nich bez wahania.



W dniu 27 lipca 2016 roku, w Bartniczce przy Urzędzie Gminy ul. Brodnicka 8odbędą się bezpłatne badania mammograficzne. Wszystkie Panie w wieku 50-69 lat mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego wykrywania Raka Piersi. Panie w wieku 40-49 oraz 70-75 lat zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Funduszy Norweskich. Konieczna wcześniejsza rejestracja i skierowanie lekarskie.

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w sobotę i niedzielę w godzinach 9:00-18:00. Dzwonimy pod numer 58 666 24 44.

Badanie mammograficzne to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich (promieni X). Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim - mammografem, który pozwala na uzyskanie promieniowania miękkiego (25-45 kV). Dzięki temu można odróżnić poszczególne struktury oraz zmiany patologiczne w sutku.

Mammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Badanie palpacyjne (ręczne) sutka umożliwia wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%.

Wskazania do wykonania badania:
  • badania profilaktyczne - u kobiet od 40 roku życia przerwa między badaniami powinna wynosić 2 lata, po 50 roku życia powinno wykonywać się mammografię co roku
  • u kobiet poniżej 40 roku życia ze zwiększonym ryzykiem raka sutka (np. występowanie raka sutka w rodzinie, dysplazja gruczołu piersiowego)
  • przed rozpoczęciem terapii hormonalnej
  • podejrzenie zmiany w sutku - guz, wciągnięcie brodawki lub skóry, wyciek z brodawki, ograniczone bóle, torbiel, karcinofobia
  • po amputacji sutka jako badanie kontrolne, po pneumocystografii jak i po 6 tygodniach od nakłucia torbieli w sutku
  • po radio/chemoterapii do oceny stopnia regresji guza sutka
  • w przypadku niejednoznacznych objawów ropnia sutka - przed rozpoczęciem leczenia, a następnie po 2 tygodniach po ukończeniu antybiotykoterapii


reklama

Źródło: ugbartniczka.pl




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.5008 )