WiadomośćZabieg korekty chrzęstnej części nosa
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 27 maja 2016 r., godz. 16:51

Kiedy przeprowadza się zabieg korekty chrzęstnej części nosa?
Zabiegi korekcyjne nosa należą do grupy najtrudniejszych w chirurgii plastycznej. Związane to jest ze skomplikowanymi warunkami anatomicznymi, co jednocześnie wpływa na techniki operacyjne oraz proces gojenia. Nie bez znaczenia pozostają względy psychologiczne okresu okołooperacyjnego, jak i dalszej rekonwalescencji.



Problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci stanowią wyzwanie dla lekarza, ponieważ defekty i wady nosa często wymagają wykonania złożonych zabiegów, zarówno w zakresie jego części kostnej, jak również części chrzęstnej. O ile procedury związane z częścią kostną nosa wymagają znieczulenia ogólnego, o tyle zabiegi redukujące wady nosa chrzęstnego wykonywane są w miejscowym znieczuleniu, a okres powrotu do zdrowia jest krótszy.

Korekta nosa chrzęstnego - kiedy przeprowadzić zabieg?

Mówiąc o korekcie części chrzęstnej nosa mamy na myśli zabiegi dotyczące czubka nosa. Polegają one głównie na wymodelowaniu nosa, co zdecydowanie poprawia jego wygląd. Plastyka nosa chrzęstnego może spowodować jego skrócenie, uniesienie, gdy jest opadający lub zwężenie w przypadku, gdy nos jest zbyt szeroki.

O kwalifikacji pacjenta do zabiegu decyduje lekarz specjalista chirurg plastyczny. Jednym z podstawowych kryteriów zaliczających osobę do zabiegu jest wiek. U kobiet dolną granicę stanowi 16 rok życia, natomiast u mężczyzn tę granicę wytycza 18 rok życia. To ogólnie przyjęte normy i związane są z zakończeniem procesu wzrostu nosa. Jest to niezwykle istotny warunek, ponieważ w sytuacji wykonania zabiegu u osoby poniżej wspomnianych granic wiekowych, istnieje niebezpieczeństwo dalszego wzrostu nosa po wykonanej operacji. Może to wówczas doprowadzić do deformacji efektu osiągniętego w wyniku wcześniej przeprowadzonego zabiegu.

Operacje chrzęstnej części nosa przeprowadza się w kilku sytuacjach deformacji. Należy w tym punkcie podkreślić, że to pacjent zapoczątkowuje cały proces leczniczo-terapeutyczny, w momencie zgłoszenia się do lekarza i przedstawienia problemu. Nierzadko jest nim zbyt szeroki nos. Korekta ma za zadanie zmniejszenie nozdrzy poprzez usunięcie bocznych części skrzydełek nosa. Pozostałymi wadami, kiedy to dokonywane są chirurgiczne zmiany w zakresie nosa chrzęstnego, są: nadmiernie zadarty czubek i odwrotnie – zbyt opadający. Ponadto skrócenie czy też wydłużenie odbywają się również w zakresie chrząstki.

Warto podkreślić, iż opisywane zabiegi można wykonać tylko wtedy, gdy pozwala na to ogólny stan zdrowia pacjenta. Oznacza to, że operacje plastyczne nosa (jego chrzęstnej części) mogą być wykonywane u osób zdrowych, a jeśli cierpią z powodu chorób przewlekłych, to ważne jest, aby aktualny stan zdrowia był uregulowany. Świadczy o tym unormowanie nadciśnienia tętniczego, poziomu cukru w przypadku cukrzycy, zaburzeń krzepnięcia. Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in. infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby nowotworowe, miejscowe zmiany skórne, itp.
Według doktora n. med. L. Lebasa, chirurga plastycznego, w wywiadzie udzielonym dla portalu papilot.pl, okres rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu okolicy chrzęstnej nosa wynosi od 7 do 10 dni. Pan doktor podkreśla, jak po każdej ingerencji chirurgicznej, dochodzi do obrzęku i zasinień, jednak po takim zabiegu dotyczą one nie tylko samego nosa, ale również i powiek. Ich nasilenie jest indywidualne - u każdego pacjenta inne. Dlatego warto o tym poinformować pacjenta podczas pierwszej wizyty.

Korekcja chrzęstnej części nosa jest trudnym zabiegiem, dlatego powinien być wykonywany tylko przez profesjonalnego i doświadczonego lekarza, wówczas pacjent może czuć się bezpiecznie oraz może liczyć na uzyskanie oczekiwanego efektu.

Źródła: plasticsurgery.org, ispub.com/IJPS


Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.4786 )