WiadomośćWycieczka do Krakowa
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 27 maja 2016 r., godz. 08:51

Mieszkańcy gminy Bobrowo zwiedzali południe Polski
Liczna grupa mieszkańców wsi Małki i Wymokłe wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Organizatorami wycieczki były Rady Sołeckie obu wsi oraz Koła Gospodyń Wiejskich Małki-Wymokłe. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny, a jego autorką była sołtys Alina Prokopowicz.



14 maja 2016 r. grupa mieszkańców wsi Małki i Wymokłe licząca 51 osób wyruszyła do Krakowa. Trasa wycieczki obejmowała: Kraków – Łagiewniki – Kalwarię Zebrzydowską – Wadowice – Oświęcim – Jasną Górę. Cały program wycieczki został ułożony w taki sposób, aby można było zobaczyć i przeżyć jak najwięcej, a jego autorką była sołtys wsi Wymokłe Alina Prokopowicz.

W Krakowie na grupę zwiedzających czekał przewodnik, który w niezwykle zajmujący sposób przybliżył historię miasta. Na uczestnikach niezapomniane wrażenie wywarł Zamek Królewski na Wawelu - Wieża Zygmuntowska, miejsca wiecznego spoczynku polskich władców, bohaterów narodowych i wieszczy, a także dziedziniec. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się odczuć na Rynku Starego Miasta, który jest znany ze swego uroku.

Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, Pomnik Adama Mickiewicza – te niezmienne symbole Krakowa poznali uczestnicy wycieczki. Jednym z elementów podróży po Krakowie był spacer zabytkowymi ulicami: Floriańską zakończoną Barbakanem i Franciszkańską ze słynnym Oknem Papieskim. W Krakowie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski.

Niektórzy w byli tu po raz pierwszy. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, konsekrowanego przez Jana Pawła II w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski. Następnie udano się do położonej w malowniczym Pogórzu Makowskim Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam podziwiano sanktuarium pasyjno-maryjne, pałacową architekturę Klasztoru Bernardynów, kaplice rozsiane przy stacjach Drogi Męki Pańskiej.

Nie wszyscy wiedzą, że krajobrazowy zespół manierystycznego parku pielgrzymkowego został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tu też zatrzymano się na nocleg. Następnego dnia udano się do Wadowic, gdzie urodził się Wielki Polak, Papież Jan Paweł II. Duże wrażenie wywarła wizyta w domu, w którym przyszedł na świat, spędził dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła - Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. Spacerując po wadowickim rynku nie sposób było nie skosztować rozsławionych "papieskich kremówek". Kolejnym punktem programu wycieczki był obóz koncentracyjny i zagłady - Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Tu oddano hołd wszystkim pomordowanym. W drodze powrotnej zatrzymano się jeszcze w Częstochowie na Jasnej Górze.

Dla uczestników wycieczki były to dwa dni intensywnie spędzone w sympatycznej atmosferze, wypełnione po brzegi wrażeniami. Wycieczka pozwoliła także na chwile zadumy i refleksji. Wyjazd okazał się nie tylko wyprawą krajobrazową, ale też piękną lekcją historii. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i pozostawiła niezapomniane wrażenia.

Sylwia Jastrzębska


reklama

Źródło: Sylwia Jastrzębska UG Bobrowo




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.4781 )