WiadomośćŚwiatła przeciwmgłowe - jak używać
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 07 listopada 2015 r., godz. 10:50

Jak używać świateł przeciwmgłowych
Okres jesieni, to czas występowanie gęstych mgieł. To najgorsza pogoda dla użytkowników dróg, zarówno pieszych, rowerzystów, jak i kierowców samochodów. Wtedy też powinniśmy używać świateł przeciwmgłowych lub inaczej zwanych przeciwmgielnych. Jednak wielu kierowców nie wie, jak robić to poprawnie.



Tego typu oświetlenie przeznaczone jest do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak je stosować.

Wyróżnia się światła przeciwmgłowe:
  • przednie - nieobowiązkowe - barwy białej lub żółtej
  • tylne - obowiązkowe - barwy czerwonej
Samochód może mieć dwa (rozmieszczone symetrycznie przednie i jedno lub dwa tylne światła przeciwmgłowe.

Światła przednie umieszczone są nad powierzchnią jezdni tak nisko, jak dopuszcza to konstrukcja samochodu (nie niżej niż 25 cm), co zmniejsza efekt odbijania się promieni świetlnych od mgły w kierunku oczu kierowcy pojazdu. Światła tylne umieszczane są niekiedy jako jedna dodatkowa lampa na tylnym zderzaku, częściej jednak znajdują się one w zespole lamp tylnych, nie bliżej niż 10 cm od świateł "stop", nie niżej niż 25 i nie wyżej niż 100 cm nad jezdnią.

A jak powinniśmy prawidłowo ich używać? Zgodnie z przepisami kierowca musi włączyć tylne światło w sytuacji, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m. Odległość tę musi ocenić sam. Tylne światła przeciwmgłowe, podobnie jak drogowe, nie posiadają przesłon ograniczających strumień światła, a to oznacza, że mogą łatwo oślepiać innych użytkowników dróg.

Brak włączonego światła przeciwmgłowego, to jeden z najczęściej popełnianych błędów jesienią. Drugi błąd polega na zapominaniu o wyłączeniu światła, gdy widoczność się poprawia. Ponieważ mgła na dłuższych odcinkach drogi rzadko miewa jednakową gęstość, oznacza to, że kierowcy powinni dostosowywać się do sytuacji panującej na drodze, a tym samym należy włączać i wyłączać światło, gdy wymagają tego warunki atmosferyczne.

Przednie reflektory przeciwmgielne kierowca może włączyć w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, nie jest jednak określona widoczność, przy której należy to zrobić. Działają one jednak inaczej niż tylne. W tym przypadku, podobnie jak w światłach mijania, wiązka świetlna kierowana jest w dół, a zatem, wbrew obiegowej opinii, nie oślepiają one kierowców jadących z naprzeciwka w szczególnie dużym stopniu.

A jakie kary nałożone są na kierowców za nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgłowych?

Niewłączanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - 200 zł i 2 pkt karne.

Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza - 100 zł i 2 pkt karne.

reklama

Źródło: moto.wp.pl




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.3838 )