WiadomośćMasarnia Brzozie - smak dzieciństwa
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 24 marca 2015 r., godz. 09:40

Pan Kazimierz poleca na Święta
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. To czas, gdy spotykamy się z bliskimi przy zastawionym stole. Ważne jest by na tym stole znalazły się smakołyki, które zadowolą każde podniebienie. A dobre jedzenie należy sporządzić z dobrych produktów. Te zaś zapewni wszystkim Masarnia Brzozie.



Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzeganym, ludzie z niecierpliwością czekają na odmianę. W tych dniach spożywa się uroczyste posiłki, w gronie najbliższych.

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć jajek i wielkanocnego mazurka. Wielkanocne potrawy to również żurek, sernik czy babka, jajka faszerowane, a także pyszny pasztet. Ale potrawy mogą mieć też niekonwencjonalne dodatki, które sprawią, że na naszych stołach powieje nowością.

Pasztet z grzybami
składniki: 1 kg wieprzowiny (łopatka, szynka) z Masarni Brzozie, 100 g wołowiny, 600 g podgardla wieprzowego, 1 kg wątróbki drobiowej, 40 g suszonych grzybów, pieprz czarny, ziele angielskie, listek laurowy, 2 cebule, 1 marchewka, 120 g suchej bułki, 7 jajek, 100 ml brandy, sól, gałka muszkatołowa.

Do większego garnka wkładamy mięso wraz z przyprawami, włoszczyzną oraz grzybami. Wszystko zalewamy zimną wodą, aby przykryć mięso. Gotujemy je do miękkości. Studzimy. Grzyby i mięso wyjmujemy i odkładamy.

Do przecedzonego wywaru dodajemy suchą bułkę, a wątróbkę podsmażamy na oleju (ma być różowa w środku). Trzykrotnie mielimy ze sobą odciśniętą bułkę, mięso, wątróbkę oraz grzyby. Do dobrze wymieszanej masy wlewamy brandy i przyprawiamy solą, imbirem i gałką muszkatołową. Na koniec dodajemy jajka i jeszcze raz mieszamy.

Wyłożone papierem do pieczenia keksówki, smarujemy na dnie tłuszczem (lub wykładamy plastrami boczku). Po ułożeniu na tym pasztetu, mokrymi dłońmi wyrównujemy jego powierzchnię. Pieczemy od 50 do 60 minut w temperaturze 180 stopni.

Schab z daktylami i boczkiem
składniki: 1 kg schabu z Masarni Brzozie, 200 g daktyli suszonych, 100 g boczku.

Do sporządzenia marynaty potrzebujemy: kilka owoców jałowca, 2 ziarnka ziela angielskiego, 5 ziarnek pieprzu, 2 liście laurowe, 2 łyżki miodu, 1 łyżeczka musztardy, tymianek, 2 ząbki czosnku, oliwa.
Ze wszystkich tych składników zagotować w bulionie i po 15 minutach schłodzić.

Schab zalać marynatą i schować do lodówki na 12 godzin. Piekarnik nagrzać do 190°C. Daktyle i boczek pokroić i wymieszać. Zamarynowany schab osuszyć i nadziać farszem z daktyli i boczku. Natrzeć pieprzem i solą.Piec najlepiej w rękawie lub folii około 60 minut.

Karkówka pieczona z whisky, z brzoskwiniami
składniki: 1 kg karkówki z Masarni Brzozie, dżem brzoskwiniowy, 1/4 szklanki whisky lub brandy, 3 łyżki ciemnego cukru trzcinowego, 1 łyżka melasy (zamiast melasy można użyć sosu sojowego i miodu), sól, brzoskwinie z puszki.

W rondelku umieścić dżem brzoskwiniowy, whisky, cukier, melasę i szczyptę soli. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez około 2 minuty. Odstawić do całkowitego ostudzenia.

Mięso opłukać, włożyć do dużego garnka, dodać 1 łyżkę soli, zalać zimną wodą, wymieszać i odstawić na 15 minut. Po tym czasie mięso wyjąć z wody (mętną wodę wylać) i osuszyć dokładnie papierowymi ręcznikami.

Mięso włożyć do grubego woreczka na mrożonki lub innego wytrzymałego i szczelnego worka, dodać ostudzoną marynatę, chwilę powygniatać mięso aby dokładnie rozprowadzić marynatę. Woreczek zamknąć i włożyć do lodówki na minimum 1 noc. W międzyczasie można mięso poobracać.

Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Mięso wyjąć z marynaty, ułożyć na blaszce do pieczenia, marynatę zlać do miseczki i zachować. Do blaszki wlać 1 cm wody i wstawić do piekarnika. Piec przez 60 minut smarując mięso co jakiś czas pozostałą marynatą (ostatnia porcja marynaty musi się piec przez minimum 10 minut). Pod koniec dodać połówki brzoskwiń.

Wyjąć mięso z piekarnika, przykryć szczelnie folią aluminiową i odstawić na 15 minut. Później można już je kroić.

reklama

Biała kiełbasa zapiekana z fasolką w sosie z białego wina, doprawiona majerankiem
składniki: 200 g suchej fasoli, lepiej drobnej, 100 g boczku, 600 g białej surowej kiełbasy z masarni Brzozie, 1 łyżka oleju, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, 1 szklanka (250 ml) białego wytrawnego wina, 2 szklanki (500 ml) wody z moczenia fasoli, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka suszonego majeranku.

24 godziny wcześniej: fasolę wypłukać, włożyć do garnka i przykryć zimną wodą (około 3 szklanki). Zostawić na dobę.

W dniu pieczenia: piekarnik rozgrzać do 140 stopni C. Przygotować dużą patelnię i duży garnek z przykrywką przystosowany do zapiekania. Boczek pokroić w kosteczkę i podsmażyć kilka minut na patelni. Przełożyć na talerz a na wytopionym tłuszczu dokładnie obsmażyć i zrumienić kiełbasę. W międzyczasie cebulę pokroić w grubsze piórka, czosnek obrać i rozgnieść nożem.

W garnku rozgrzać łyżkę oliwy, włożyć cebulę i czosnek, posolić i podsmażyć do zeszklenia. Do garnka wlać białe wino, zagotować. Wlać wodę z moczenia fasoli (2 szklanki), ponownie zagotować. Dodać koncentrat pomidorowy, sos sojowy, majeranek i zmielony czarny pieprz, dokładnie wymieszać. Dodać boczek, kiełbasę i fasolę, delikatnie przemieszać tak aby wierzch kiełbasy nieco wystawał nad powierzchnię sosu.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec pod przykryciem 90 minut następnie kolejne 60 minut bez przykrycia. Podawać z pieczywem.

Gulasz wołowy z kawą, czekoladą i chili
składniki: 1 kg mięsa wołowego z Masarni Brzozie, 2 łyżki oleju roślinnego, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, 4 goździki, 1 liść laurowy, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1 łyżeczka kminu rzymskiego (kuminu), 1 łyżeczka papryki w proszku, 1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku lub świeża papryczka chili, 1/2 łyżeczki mielonej kolendry, 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu, 1 szklanka (250 ml) zaparzonej kawy, 1/2 szklanki domowego bulionu / rosołu, 1 puszka (400 ml) pomidorów, 1/2 łyżeczki soli, świeżo mielony czarny pieprz, 15 g (2-3 kostki) ciemnej czekolady (min. 60% kakao), 1 puszka (400 ml) fasoli (czarnej lub czerwonej), 1 puszka (400 ml) kukurydzy.

Mięso obkroić z tłuszczu i żył, pokroić w większą (ok. 3 cm) kostkę. Rozgrzać większy garnek z grubym dnem, wlać łyżkę oleju, dodać i zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę. Wlać drugą łyżkę oleju i dodać drobno posiekany czosnek, goździki, liść laurowy i przyprawy (oregano, kumin, paprykę, chili, cynamon) i podsmażyć wszystko przez ok. 3 minuty mieszając.

Do garnka wlać gorącą kawę i bulion, wszystko zagotować. Dodać mięso, pomidory oraz sól i pieprz do smaku. Zagotować, dodać czekoladą, przykryć i dusić na minimalnym ogniu ok. 2 i 1/2 godziny, aż mięso będzie miękkie.

Dwoma widelcami podzielić kawałki mięsa na mniejsze cząstki, dodać odsączoną z zalewy i opłukaną na sitku fasolę i kukurydzę. Gotować wszystko (cały czas na małym ogniu pod przykryciem) jeszcze ok. 20 minut. Podawać ze świeżą kolendrą i opcjonalnie dodatkową, posiekaną chili.

Życzymy wszystkim smacznego!




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2812 )