WiadomośćWybory sołeckie w gminie Brzozie
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 23 lutego 2015 r., godz. 08:10

Wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Brzozie
W całym kraju ruszyły wybory sołtysów i rad sołeckich. Potrwają one przez kilka najbliższych miesięcy. Sołtysów oraz członków rad wybierają mieszkańcy poszczególnych sołectw w czasie zebrań. Sołtys to pierwszy szczebel samorządu, przedstawiciel władz gminy, który jest najbliżej każdego z mieszkańców.



Tryb wyborów sołtysa i sady sołeckiej określony został w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Zgodnie z nim sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

Takie są podstawowe zasady ustawowe, natomiast reszta:
  • pozostałe niż wymienione w art. 36 ust 2 zasady (w tym czas trwania kadencji),
  • sposób wyborów: na zebraniu wiejskim czy w lokalu wyborczym w określonym dniu od określonej godziny rano do określonej po południu,
  • zawiadomienie mieszkańców o wyborach,
  • sposób zgłaszania kandydatów,
  • organizacja i sposób głosowania,
  • protesty wyborcze i tryb ponownych wyborów w razie uznania protestu
powinna być uregulowana w statucie sołectwa, przez Radę Gminy.

Ustawodawca nie narzuca zasady kworum, jednak w wielu wsiach, aby wybory były ważne, głosy musi oddać przynajmniej 10% uprawnionych. Sołtysem może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec danego sołectwa, który jest jego stałym mieszkańcem, to samo dotyczy osób głosujących.

Wiele kontrowersji wzbudza sformułowanie "stały mieszkaniec gminy". A cóż ono oznacza?

Stały mieszkaniec sołectwa to osoba, która przebywa w danej miejscowości i której miejscem zamieszkania jest dana miejscowość. Pojęcie miejsca zamieszkania definiuje art. 25 Kodeksu cywilnego: "Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”. Aby uznać mieszkańca wsi za jej stałego mieszkańca powinny być spełnione dwa czynniki: przebywanie w znaczeniu fizycznym w określonej miejscowości i zamiar stałego w niej pobytu.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 sierpnia 1996 roku (SA/Gd 1956/95) jednoznacznie stwierdza: "Odwołanie się do kryterium zameldowania na pobyt stały, jako warunku uczestniczenia i korzystania z pełnych uprawnień w zebraniu wiejskim narusza prawo. Dane z ewidencji ludności mogą być pomocne w ustaleniu charakteru pobytu osoby na terenie sołectwa, nie przesądzają one jednak o tych uprawnieniach.”

Należy więc pamiętać, że stały mieszkaniec to nie to samo co zameldowany na stałe. Stałym mieszkańcem powinna zostać uznana osoba, która mieszka w danej miejscowości i np. dodatkowo w niej pracuje oraz nie zamierza w najbliższej przyszłości zmieniać pracy, sprzedawać domu czy wyprowadzać się. I tak np. stałym mieszkańcem wsi powinna zostać uznana osoba, która posiada dom w tej wsi, planuje w nim dalej mieszkać, ale zameldowana jest np. w mieście, lub w innej wsi.

Aby wziąć udział w głosowaniu trzeba mieć skończone 18 lat.

reklama

Poniżej zamieszczamy harmonogram, w którym znajdują się terminy i miejsca odbywania zebrań. Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy do udziału w zebraniach.

Harmonogram zebrań wiejskich wyborczych zwołanych dla przeprowadzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich:



Harmonogram zebrań wiejskich wyborczych zwołanych dla przeprowadzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich:



Źródło: bip.brzozie, funduszesoleckie.eu




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2727 )