WiadomośćZmiany w nadawaniu dzieciom imion
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 13 stycznia 2015 r., godz. 14:58

Od marca można nadawać dziecku dowolne imię
Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 marca 2015 roku rodzice będą mogli nadawać dzieciom obce imiona, także takie, które nie określają wyraźnie płci. Jednak pamiętajmy o tym, że zbyt oryginalne imię może narazić dziecko na drwiny i pośmiewisko w szkole, a w starszym wieku spowoduje wiele ośmieszających sytuacji.



Od marca będzie można nadawać dzieciom obce imiona. Liberalizację przepisów dotyczących nadawania imion przewiduje nowa ustawa o aktach stanu cywilnego. Wcześniej, zgodnie z przepisami, nie można było nadawać dzieciom imion, które nie określają płci. Teraz się to zmieni.

Drodzy Rodzice! Wybierając imię swojemu dziecku musimy pamiętać o tym, że będzie ono przypisane do końca życia. Należy pamiętać o tym, że słodki bobasek będzie kiedyś dorosłym człowiekiem, będzie chodził do szkoły i do pracy.

Zbyt oryginalne imię może narazić Wasze dziecko na drwiny i pośmiewisko w szkole, a w starszym wieku spowoduje wiele ośmieszających sytuacji. Nie każdy zostaje artystą, a tylko im mogą pomóc bardzo oryginalne imiona. Większość ludzi wybiera zwyczajne zawody.

Równie ważny jest właściwy dobór imienia do nazwiska. Oba elementy powinny współgrać ze sobą i tworzyć pewną fonetycznie spójną całość. Jak bowiem brzmi np. Angelika Kapusta? Wybierając imię swojemu maluchowi warto więc zastanowić się nad jego wymową, brzmieniem i niektórymi psychologicznymi aspektami.

Nie należy za wszelką cenę dążyć do oryginalności czy zaimponowania swoim znajomym, aby w przyszłości nie skazać własnego dziecka na niepotrzebne upokorzenia. Nieprzemyślaną decyzję o nadaniu imienia można skorygować w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia.

Wśród najpopularniejszych imion roku 2014 zdecydowany prym wiodą imiona polskie, takie jak: Zofia, Julia, Zuzanna, Maja i Hanna, a dla chłopców Jan, Antoni, Franciszek, Jakub i Aleksander.

Tymczasem najdziwniejszymi imionami nadanymi dziewczynkom w Polsce były: Sindi, Safira, Lotta, Leja, Kiara, Nawojka, Jarzyna, Guantanamera, Calineczka, Amnezja, Viorika i Mrówka. Chłopcom zaś nadano imiona: Żyraf, Toro, Torkill, Thorgal, Sylas, Tito, Rodion, Odo, Noam, Myszon i Belzebub. Swoją drogą urzędnicy byli bardzo pobłażliwi.

reklama

Od 1 stycznia zmieniła się zasada wydawania odpisów aktów stanu cywilnego. Przy sporządzeniu nowego aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu wydaje się tylko jeden odpis skrócony, a nie trzy, jak to było do tej pory. Od marca rozpocznie się także elektroniczna rejestracja dokumentów przez wszystkie urzędy w kraju. Dzięki temu można będzie złożyć wniosek i otrzymać odpis aktu stanu cywilnego w dowolnie wybranym USC.

Nowa ustawa przewiduje także większą swobodę w wybieraniu miejsca zawarcia małżeństwa. Do tej pory śluby poza murami urzędu dozwolone były tylko w szczególnych okolicznościach, ale w większości przypadków decyzja o tym, czy taka ceremonia się odbędzie, zależała tylko od dobrej woli naczelnika.

Od marca więc będzie można wziąć także ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić 1 tys. zł. Pochodząca z 1986 roku ustawa także umożliwia zawarcie związku małżeńskiego poza jednym z ponad 2,2 tys. urzędów w kraju, jednak muszą być ku temu uzasadnione powody, jak np. pobyt w szpitalu czy więzieniu.

Miejsce ślubu musi jednak gwarantować "zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników”.

Źródło: dosenatu.org.pl




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2533 )