WiadomośćŚwięto Niepodległości w gminie Bartniczka
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela, 09 listopada 2014 r., godz. 10:46

Uroczystość patriotyczna w Nowych Świerczynach
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Nowych Świerczynach odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca ten dzień. W podniosłym nastroju obejrzano perfekcyjnie przygotowaną część artystyczną, w której na szczególną uwagę zasługuje spektakl historyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowych Świerczynach.



W dniu 7 listopada 2014 roku w świetlicy wiejskiej w Nowych Świerczynach odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które przypada w dniu 11 listopada. Na uroczystości powitano Wójta Gminy Bartniczka Wiesława Biegańskiego i Posła na Sejm RP Zbigniewa Sosnowskiego, a także mieszkańców licznie przybyłych na to spotkanie.

Uroczystość odbyła się w bardzo podniosłym nastroju, występowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowych Świerczynach, grupa "Radoszczanie" działająca przy Kole Gospodyń Wiejskich w Radoszkach, odbył się też recital Karoliny Woźniak. Przemawiał Wójt Gminy Wiesław Biegański i zaproszeni goście, przygotowano poczęstunek dla wszystkich przybyłych.

Część artystyczną z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowych Świerczynach, którzy pięknie śpiewali pieśni patriotyczne, recytowali wiersze i tańczyli. Przygotowani pod kierunkiem Dyrektor Marzeny Łupińskiej, uczniowie stworzyli niezwykle subtelny spektakl, który wzruszał i przypominał o historii naszego kraju.

Po występach przemawiał Wójt Gminy Wiesław Biegański, który dziękował przybyłym za udział w uroczystości. W krótkich słowach scharakteryzował on cel spotkania i przypomniał trudną drogę do uzyskania niepodległości. Wszyscy wysłuchali jego przemówienia w skupieniu, bowiem wójt bardzo ciekawie potrafił opowiadać, a swoje przemówienie zakończył słowami:

- Dzisiejszy dzień, to dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, ale też dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Jaka jest zatem nasza przyszłość jako narodu, ile zaczerpniemy z doświadczeń tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Czy będziemy budować wspólne relacje, wspólną gospodarkę i kulturę, czy wspierać się o to, kto ma dziś rację. Chciałbym, aby ten dzień 11 listopada był dniem refleksji nad tym, do czego dążymy jako jednostki i jako naród. Doceńmy to, że mamy to, co dla obywateli najważniejsze - własne, suwerenne państwo, doceńmy to i budujmy naszą małą, gminną ojczyznę, budujmy nasz piękny kraj wolny od wewnętrznych sporów, silny gospodarczo i piękny kulturowo. Kraj, który będzie trwał wiecznie, siłą jedności serc, myśli i dążeń. Niech wspólny wysiłek wszystkich przyczynia się do rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej. Poczujmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski w swoim przemówieniu podziękował za zaproszenie go na uroczystość, a wykonawcom za trud, jaki włożyli w przygotowanie programu artystycznego. Podziękował też wszystkim przybyłym, za to, że wspólnie przybyli na uroczystość, dając świadectwo miłości do swojej Ojczyzny.

Po raz pierwszy wręczono Laury Zasługi Gminy Bartniczka najbardziej zasłużonym mieszkańcom gminy, a pięknego akcentu dodały całości specjalnie przygotowane kokardy narodowe, które zostały przypięte gościom przybyłym na spotkanie.

Kokardy narodowe to bardzo stary symbol. Znaleźć je można m.in. na obrazach o treści patriotycznej oraz w świadectwach osób biorących udział w największych zrywach niepodległościowych. W 1848 roku Komitet Narodowy Polski w Poznaniu w Wielkim Księstwie Poznańskim ustanowił biało-czerwone kokardy jako barwy powstańcze. W latach późniejszych zakładali je powstańcy styczniowi często zamiast białej wstążki umieszczając na czerwonym tle centralnie metalowego orzełka. Przypinano je także do rogatywek ułanów Legionów Polskich. Nosili je także uczestnicy Powstania Wielkopolskiego.

Na uwagę zasługuje niezwykła integracja lokalnej społeczności i władz samorządowych, którzy przy okazji Narodowego Święta potrafili spotkać się wspólnie, porozmawiać, podyskutować i uroczyście spędzić to popołudnie. Słodkiego akcentu dodały tej uroczystości pyszne ciasta domowego wypieku. Jakże byłoby miło, gdyby w każdej gminie odbywały się takie spotkania upamiętniające ważne chwile dla naszego kraju, a przy okazji integrujące lokalną społeczność.

reklama

Święto Niepodległości w Nowych Świerczynach. fot. nadesłane:











Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2273 )