WiadomośćWilki w Nadleśnictwie Brodnica
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 03 listopada 2014 r., godz. 10:31

Tropem wilków
Wilki były zawsze kojarzone negatywnie, co powinniśmy przypisywać negatywnym cechom pochodzącym z bajek czy podań ludowych. A przecież to bardzo pożyteczne zwierzęta, które w Polsce niemal całkowicie zostały wytrzebione. Od roku 2006 wilki są chronione ustawą na terenie całego kraju.



Od kilku lat w Nadleśnictwie Brodnica pojawiały się różnego typu doniesienia o spotkaniach z wilkami. Zwierzęta te z reguły wzbudzają negatywne emocje, jaka jednak jest prawda o ich występowaniu? Na stronie internetowej Nadleśnictwa Brodnica czytamy:

Nadleśnictwo Brodnica, przez które przebiega jeden z głównych korytarzy ekologicznych w kraju - korytarz północno-centralny, stanowi obecnie ważną ostoję wilków w procesie ich rekolonizacji. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną, a jego populacja powoli się odradza. Dowodem na to są coraz częstsze stwierdzenia nowych grup rodzinnych wilków na zachód od Wisły, w miejscach wcześniej nie zasiedlonych. Od pewnego czasu lasy Nadleśnictwa Brodnica stały się również miejscem stałego przebywania oraz rozrodu wilków. Do tej pory zwierzęta te były obserwowane w różnych częściach Nadleśnictwa, jednak z największą częstotliwością na terenie obrębu leśnego Ruda w okolicach Górzna. Rozległy i zwarty kompleks leśny w tym obrębie jest prawdopodobnie, pod względem siedliskowym i pokarmowym, najbardziej atrakcyjną dla wilków ostoją w granicach Nadleśnictwa. Na początku sierpnia br. udokumentowano tam obecność wilczej rodziny. Grupa pięciu podrośniętych szczeniąt uwieczniona została na nagraniu, pochodzącym z kamery do monitoringu (poniżej mat. wideo). Okazuje się, że zapobieganie szkodnictwu leśnemu może czasem dostarczyć cennych danych przyrodniczych.


reklama

W Polsce wilk należy do gatunków ściśle chronionych. W latach 1955 do 1975 za zabicie wilka wypłacano premie. Zasada ta doprowadziła do niemal całkowitego wytrzebienia zwierząt tego gatunku na terenie naszego kraju. Dopiero od 1992 roku zaczęto zwracać uwagę, że aby chronić wilki, należy zmienić prawo. Ustawa uchwalona została w 2006 roku, obecnie wilk chroniony jest na terenie całej Polski.

Wilk jest zwierzęciem drapieżnym. Jego najczęstszym miejscem zamieszkania, są leśne ostępy, rozległe równiny, tereny podmokłe, a także tereny położone wysoko w górach. Wilcza wataha to inaczej jedna wilcza rodzina. W jej skład wchodzi samiec zwany basiorem, samica zwana waderą oraz ich potomstwo z dwóch kolejnych miotów. W wilczych rodzinach przestrzega się systemu hierarchicznego. Stada wilków żyjące na terenie Polski są niewielkie i liczą mniej niż dziesięciu członków. Władzę w wilczym stadzie pełni najsilniejsza para dorosłych wilków, zwana parą alfa. Para alfa to jedyne wilki w stadzie, które mogą się rozmnażać. Pozostałe stado to wilki spokrewnione z parą alfa.

Wilki najchętniej zjadają mniejsze i większe zwierzęta kopytne. Ich ofiarami najczęściej bywają dziki, jelenie lub sarny. Wilki przyczyniają się do oczyszczania środowiska, przez zjadanie zdechłych zwierząt. Wygłodniałe wilki, podchodzą pod ludzkie zagrody i zjadają zwierzęta hodowane przez człowieka. Najprawdopodobniej temu właśnie faktowi, wilki zawdzięczają długowieczną złą sławę i kojarzenie ich z drapieżcami porywającymi niewinne owieczki. Należy jednak pamiętać, że wilk, w przeciwieństwie do człowieka, nie porywa i nie zabija niczego dla przyjemności, a robi to jedynie z głodu i po to by przeżyć.

Ekolodzy biją na alarm twierdząc, że obecnie to człowiek zagraża wilkom a nie wilki człowiekowi. Aktualnie wilki zostały objęte ochroną ze względu na drastyczne zmniejszenie się ich ilości w poszczególnych państwach. Zarówno w Ameryce jak i Europie podejmuje się działania, mające na celu przywrócenie dawnej liczebności wilków. Działania takie nazywają się reintrodukcją gatunku. Człowiek podziwia wilka za jego urodę, siłę, wolność i konsekwencje w działaniu. Jednocześnie wilk nadal wzbudza wiele emocji negatywnych, jakie zakorzeniły się w nas na skutek cech, jakie przypisywano mu w licznych bajkach i podaniach ludowych.

Najlepiej wilka określa stare przysłowie, które cały czas zachowało aktualność: "Wilk morduje dla strawy, człowiek dla zabawy"

Źródło: brodnica.torun.pl.lasy.gov.pl, wilki.pl

Wilki w Nadleśnictwie Brodnica:





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2256 )