Wiadomość2 listopada - Dzień Zaduszny
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 01 listopada 2014 r., godz. 10:45

Pamiętajmy o Zaduszkach
W Polsce utarło się, że dzień Wszystkich Świętych to dzień, w którym powinniśmy odwiedzać cmentarze. Tymczasem na groby naszych bliskich powinniśmy chodzić następnego dnia, w Dzień Zaduszny. Może więc fakt, że to 1 listopada jest dniem wolnym od pracy wymusił na nas takie zwyczaje. Pamiętajmy jednak o Zaduszkach.



Dzień Wszystkich Świętych nie jest świętem zmarłych. W dniu 1 listopada Kościół wspomina wszystkich zmarłych, którzy dostąpili zbawienia. W tym dniu wspominamy nie tylko osoby uznane za święte, ale również ludzi, których życie było nacechowane świętością.

Wszystkich zmarłych powinniśmy wspominać w Dzień Zaduszny - 2 listopada, dzień modlitwy za tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia, czyli czyśćca.

Dzień Zaduszny, to przede wszystkim święto, kiedy modlimy się za dusze wszystkich zmarłych i wspominamy tych, którzy odeszli. Wówczas właśnie powinno odwiedzać się groby bliskich. Ze względu na to, że to jednak Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy, najwięcej osób wybiera się na cmentarze w pierwszym dniu listopada.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII w., a pod koniec XV w. była już znana w całym kraju. Dziś w obydwa te dni odwiedzamy na cmentarzach groby naszych zmarłych bliskich, aby ich wspominać i modlić się za ich dusze. Pięknym polskim zwyczajem jest zapalanie znicza na grobach. Tradycja ta związana jest z pogańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach; wierzono, bowiem, że płomienie ogrzeją błąkające się po ziemi dusze. Ogniska rozpalano także na rozstajach dróg i w obejściach, aby wskazywać drogę duchom.

Z Zaduszkami związanych było niegdyś wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Przed tym dniem porządkowano nie tylko groby, ale także domy. Wierzono bowiem, że dusze zmarłych wracają tego dnia w miejsca, w których bywały za życia. Zostawiano dla nich otwarte furtki i drzwi, a w domach czekały dla nich np. pieczone pierogi, chleby, bób, kasza. Wieszano też czysty ręcznik, obok stawiano wodę i mydło, aby dusze mogły się obmyć.

Cały listopad jest czasem szczególnej pamięci o zmarłych. Modlitwy, możliwość uzyskania odpustu za dusze zmarłych wedle wiary Kościoła pomagają zmarłym opuścić czyściec i dostąpić chwały nieba.

reklama




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2251 )