WiadomośćPowiatowy Konkurs Ortograficzny w Brodnicy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 31 października 2014 r., godz. 14:05

Z ortografią na ty
W Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny, którego zwycięzcą okazała się Karolina Kulka z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Celem konkursu jest zachęta do systematycznej pracy nad poprawnością pisowni, a udział w nim wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego.



W czwartek 30 października 2014 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbył się XII Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Powiatu Brodnickiego. Organizacją konkursu zajmowały się polonistki: Diana Zabłotna, Jolanta Wieczorek i Małgorzata Wróblewska.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego:
  • I LO w Brodnicy,
  • III LO w Brodnicy,
  • Zespół Szkół Rolniczych w Brodnicy,
  • Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy.

Powiatowy finał poprzedziły eliminacje szkolne, podczas których wyłoniono po pięciu reprezentantów każdej szkoły.

Dyktando, podobnie jak w poprzednich edycjach, przygotowała polonistka z ZSZ, Diana Zabłotna. Tegoroczny tekst pt. "Uroki nurzania się w lekturze” nawiązywał do ustanowionego w roku 2014 Roku Czytelnictwa.

Jego bohaterowie to "Hortensja – pół Polka pół Francuzka (…), cud-dziewczyna, ale taka niby-trzpiotka (…)” oraz jej syn, który "jako dwunastoipółletni chłopiec (…) cotygodniowo nieznużony żwawo podążał wzdłuż żywopłotu z bukszpanu (…) do biblioteki (…) zaczytywał się w powieściach podróżniczo-przygodowych o żyjących hen daleko Indianach lub hinduskich maharadżach, (…) pogrążał się w cyberprzestrzeni science – fiction”.

"Uroki nurzania się w lekturze"

Hortensja - pół Polka, pół Francuzka - od lat mieszkała w Świnoujściu w województwie zachodniopomorskim. Nawet nie najwrażliwsi i nieszarmanccy krewni przyznawali, że była to cud-dziewczyna, ale taka niby-trzpiotka, niekiedy siejąca zamęt i ferment. Przy sprzyjającej wczesnoletniej aurze przechadzała się pośród chabrów pod rosochate wierzby. W porze dżdżu i zawiei zasiadała na purpurowo-złotym szezlongu tak pogrążona w lekturze, że chybaby nie słyszała żadnego szuru-buru ani chlapu-chlap.

Ubóstwiała też hołubionemu Grzesiowi o jasnofiołkowych oczętach czytać nie za długie minihistoryjki o księżniczkach z późnośredniowiecznych zamczysk. Toteż jej syn już jako dwunastoipółletni chłopiec wyróżniał się rzadko spotykanym hobby. Cotygodniowo nieznużony żwawo podążał wzdłuż żywopłotu z bukszpanu i rzędu tui do biblioteki w sąsiedztwie, wypożyczał i chłonął w euforii niemalże świeżutki hit z listy bestsellerów. Wówczas zaczytywał się w powieściach podróżniczo-przygodowych o żyjących hen daleko Indianach lub hinduskich maharadżach. Chłepcząc jeżynową herbatkę, nie wyściubiał dzióbka znad reportaży. Wkrótce przerzucił się na fantastykę, ale mniej tolkienowską, raczej pogrążał się w cyberprzestrzeni science fiction.

Gdy dorósł, nie wybierał na chybił-trafił. Wstępował do archiwów i antykwariatów, by dosięgnąć najwyższej półki z najcenniejszymi na pół pożółkłymi foliałami białych kruków. Ten mól książkowy dziś prenumeruje "Pamiętnik Literacki” i korzysta z krytycznoliterackich esejów .
Arcymiłośnik literatury celebrował rok 2014, ustanowiony Rokiem Czytelnika na wystawie pt. "Od skryptoriów do e-booków” i bez zmrużenia oczu przeglądał eksponaty skumulowane pod meganowoczesnymi halogenowymi lampami.


reklama

Z tekstem najlepiej poradziła sobie uczennica I LO Karolina Kulka, która otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Brodnickiego 2014. II miejsce wywalczyła Magdalena Frass z Zespołu Szkół Zawodowych, a trzecie Jacek Pokrywka z Zespołu Szkół Rolniczych. Jurorzy wyróżnili również Adriannę Dąbrowską z I LO oraz Dominikę Radacz z III LO.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy Jacka Gniadkowskiego. Nagrody wręczył Starosta Brodnicki Piotr Boiński.

Celem konkursu jest zachęta do systematycznej pracy nad poprawnością pisowni. Współczesny skomputeryzowany świat stawia na szybkość przekazywania informacji, a to nie zawsze idzie w parze z troską o piękno i poprawność języka. Rywalizacja o nagrody skłoni przynajmniej niektórych młodych ludzi do przypomnienia sobie zasad polskiej pisowni i przede wszystkim do stosowania ich na co dzień.

Źródło: Barbara Stefańska ZSZ Brodnica

XII Powiatowy Konkurs Ortograficzny. fot nadesłane:








Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2249 )