WiadomośćNietypowa lekcja historii w ZSZ w Brodnicy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 28 października 2014 r., godz. 07:25

Lekcja transmitowana na żywo z Muzeum Historii Żydów Polskich
Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy uczestniczyli w nietypowej lekcji historii "Opowieść o Żydach polskich". Lekcja była transmitowana na żywo z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i poprzedzała oficjalne otwarcie stałej wystawy prezentującej 1000 lat historii Żydów w Polsce.



W dniu 23 października 2014 roku odbyła się bezpośrednia transmisja nowoczesnej lekcji historii - z wystawy do szkół w całej Polsce. W trakcie lekcji uczniowie poznali wystawę, przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stali pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy.

Uczniowie szkół przeszli też przez galerię opowiadającą o zagładzie. Zwieńczeniem podróży była rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce. Zawartość merytoryczna wystawy oraz dedykowanej jej lekcji "Opowieść o Żydach polskich” uświadomiła widzom niezwykłe bogactwo kultury oraz złożoność dorobku Żydów polskich na przestrzeni tysiąca lat istnienia państwa polskiego.

Lekcja na żywo, to doskonałe uzupełnienie szkolnego programu nauczania i możliwość zapoznania się z częścią wystawy stałej Muzeum Polin. Prowadzili ją Maria Seweryn i Maciej Orłoś. Podczas zajęć działał również specjalny czat, przez który zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, mogli na bieżąco zadawać pytania prowadzącym.

Partnerami "Opowieści o Żydach polskich" - lekcji na żywo byli TVP Historia i Program 1 Polskiego Radia.

reklama

Uczniowie z I klasy TML z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy uczestniczyli w lekcji na żywo, która poprzedzała otwarcie stałej wystawy. Zwiedzając osiem galerii, uczniowie poznali kolejne etapy historii: legendy o przybyciu Żydów do Polski, pierwsze osadnictwo, rozwój kultury i obyczajowości. Była to wspaniała okazja, by zobaczyć oryginale modlitewniki, obrazy, rysunki, wystrój synagogi w Gwoźdźcu, poznać atmosferę krakowskiego Kazimierza w XVI wieku lub międzywojennych salonów, w których spotykali się znani poeci, Julian Tuwim, Antoni Słonimski i inni. Ostatnia galeria prezentowała dramat Holocaustu.

Zajęcia internetowe odbywały się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, TVP Historia oraz Programu 1 Polskiego Radia. W całej Polsce uczestniczyło w nich 400 tys. uczniów.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 28 października 2014 roku w Warszawie.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało na warszawskim Muranowie, w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej. Kosztującą 300 mln zł budowę sfinansowały władze Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gmach zaprojektowany przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego został otwarty dla publiczności 19 kwietnia 2013 roku, z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Źródło: Barbara Stefańska ZSZ Brodnica

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie:





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.2223 )