WiadomośćDożynki Gminne w Bartnikach
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 28 sierpnia 2014 r., godz. 15:24

Święto plonów Gminy Brodnica
W niedzielę 24 sierpnia odbyły się w Bartnikach Dożynki Gminne, których organizatorem była Gmina Brodnica. W uroczystym nastroju rozpoczęto je mszą św., po której nastąpiło przekazanie chleba dożynkowego przez starostów. Były przemówienia, występy artystyczne, wyróżnienia, a o żołądki zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy.



W niedzielę 24 sierpnia 2014 roku w Bartnikach, na placu przy świetlicy odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęła msza św. polowa - dziękczynna za tegoroczne plony, którą odprawił ojciec Bonus Dąbrowski z Klasztoru Ojców Franciszkanów w Brodnicy.

Po mszy nastąpiło uroczyste przekazanie chleba przez starostów dożynkowych i podzielenie się nim ze wszystkimi gośćmi i uczestnikami dożynek. Starostami dożynkowymi byli w tym roku Renata Zaniecka z Szabdy i Wacław Kruszkowski z Bartnik.

Podczas części oficjalnej Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski wyróżnił 11 najlepszych absolwentów szkół podstawowych i 6 absolwentów gimnazjów z terenu gminy Brodnica. Otrzymali oni "Nagrodę Specjalną Wójta Gminy Brodnica".

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w gminnym konkursie wieńców i ozdób dożynkowych otrzymały dyplomy oraz nagrody pieniężne. W konkursie gminnym I miejsce zajął wieniec z KGW Bartniki, II miejsce wieniec z KGW Karbowo, a III miejsce wieniec z KGW Gorczenica.

Wójt Gminy Brodnica zorganizował dodatkowo "Konkurs na najlepszą potrawę” dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Brodnica.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn, podczas którego wystąpiły zespoły śpiewacze z Karbowa, Szczuki i Bartnik, a dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy przygotowały przedstawienia. Atrakcją były pokazy rycerskie i zabawy plebejskie rycerzy zamku Bratian, a gwiazdą wieczoru był zespół "Tropic".

Dla zgłodniałych była darmowa grochówka, pieczony prosiak, chleb ze smalcem i ogórkiem, a także wiele innych smakołyków, które można było nabyć na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Bartnik, Karbowa i Szczuki. Były także owoce od sponsorów.

Impreza dożynkowa zakończyła się zabawą taneczną na placu, z towarzyszeniem zespołu muzycznego „Fantom” z Brodnicy. W nocy można było podziwiać pokaz sztucznych ogni wykonany przez firmę „Avis” z Brodnicy.

Wójt Gminy Brodnica dziękuje wszystkim sponsorom za pomoc i wsparcie przy organizacji tej pięknej imprezy.

reklama

Wystąpienie dożynkowe Wójta Gminy Brodnica Edwarda Łukaszewskiego.

Starostowie dożynkowi! Szanowni Państwo!
Na początku dzisiejszej uroczystości bardzo serdecznie Was pozdrawiam i radośnie wszystkich witam.
Zastanawiacie się na pewno, dlaczego spotkaliśmy się dzisiaj właśnie w miejscowości Bartniki na terenie sołectwa Kruszynki, które jest przykładem jednego z trzech charakterystycznych sołectw naszej podmiejskiej gminy. Dawniej były to typowe wsie zlokalizowane w pobliżu ziem dworskich lub parafialnych. Później współistniały ze strukturami, które nazywano Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. A obecnie mieszkańcy tego sołectwa zmierzają się z wieloma współczesnymi problemami:
- problemem bezrobocia po zlikwidowaniu pegeerów,
- problemami powstającymi po zmianach w kolejach państwowych,
- urbanizacją terenów przyległych do miasta,
- potrzebą modernizacji swoich gospodarstw.
W poprawie warunków życia pomagają Wam różnego rodzaju instytucje: rozpoczynając od samorządowych, poprzez państwowe, a kończąc na unijnych. One to modernizują drogi i dbają o ich przejezdność w różnych warunkach, budują wodociągi, kanalizację, place zabaw i wiele innych rzeczy. Jednak nie zrobią wszystkiego, gdyż ich rola jest wspomagająca, a Państwo sami macie swój los we własnych rękach.
W tej miejscowości widać, że jej mieszkańcy potrafią dobrze zadbać o własne życie. Żyją nie tylko z rolnictwa, ale skutecznie pozyskują inną pracę. Ci dla, których praca na roli jest głównym źródłem utrzymania, potrafią korzystając ze środków unijnych i krajowych modernizować gospodarstwa rolne. Zmieniana jest też struktura upraw do wymagań rynku. Oprócz zbóż uprawią się tu owoce i warzywa, więc ich wytwórców na pewno dotyka rosyjskie embargo.
Odpowiedź na zadane wcześniej pytanie jest więc oczywista: warto, aby tak różnorodne wiejskie społeczeństwo mogło się spotkać na tradycyjnym Święcie Plonów oddając szacunek producentom „chleba powszedniego” i wraz z nimi cieszyć się z tegorocznych zbiorów.
W tym miejscu pragnę podziękować rolnikom za ich trud, który pomimo wsparcia mechanizacji jest dalej duży. Życzę Wam i Waszym rodzinom zdrowia i dostatku przez kolejny rok.

Źródło: Justyna Klimowska Sekretarz UG Brodnica

Dożynki Gminne w Bartnikach:

















Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.1967 )