WiadomośćZakaz wjazdu do lasu
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 25 sierpnia 2014 r., godz. 08:22

Do lasu nie wolno wjeżdżać
Rozpoczął się sezon grzybowy. I tym samym lasy przeżywają oblężenie. Każdy, kto choć trochę zna się na grzybach ruszył z koszami i reklamówkami dzierżąc w dłoniach noże. Zaczął się ciężki okres dla zwierzyny i ptaków, ale i dla samego lasu. Ale kto z nas wie, że do lasu nie wolno wjeżdżać?



Pojawiły się grzyby. Tym samym rozpoczął się ciężki okres dla lasów. Wśród zieleni, śpiewu ptaków i spokoju zaczęły się też kabaretowe scenki typu: "Helaaa, gdzie jesteś?" Na co słychać wiele mówiącą odpowiedź: "Tuuu". Pojawiły się też pierwsze śmieci - papierki, butelki plastikowe, a nawet gumowe rękawiczki porzucone po grzybobraniu.

Zaczęły się rajdy samochodami po leśnych duktach i parkowanie, gdzie popadnie, byle bliżej lasu. A przecież do lasu nie wolno wjeżdżać. Wybierając się do lasu na grzyby, trzeba upewnić się, czy po leśnej drodze można jeździć. W większości przypadków wjazd samochodem do lasu jest zabroniony.

Ustawa o lasach dopuszcza jazdę w lesie tylko po drogach publicznych oraz takich, które są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po nich. Przepisy te dotyczą nie tylko samochodów, ale także motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych.

Jeżeli nie ma znaku, który zezwala na przejazd taką drogą, to nie wolno wjeżdżać do lasu. W przypadku spotkania ze strażnikiem leśnym nie pomoże tłumaczenie, że nie było znaku zabraniającego wjazd.

Każdy, kto wjeżdża do lasu, musi się liczyć z tym, że może dostać mandat od 20 zł do 500 zł. Zgodnie z prawem są wyjątki od takich zakazów. Oczywiście mogą wjechać do lasu pracownicy nadleśnictwa czy osoby nadzorujące gospodarkę leśną, jeżeli jest to związane z ich czynnościami służbowymi.

Zakaz nie dotyczy także rolników, którzy mają grunty rolne położone wśród lasów. Do lasów mogą wjechać także myśliwi, ale mogą to uczynić, jeżeli jest to związane z wykonywaniem przez nich czynności gospodarczych. Zakaz nie ma zastosowania także w niektórych sytuacjach. Chodzi o przypadki, gdy wjazd do lasu jest konieczny ze względu na potrzebę ratowania czyjegoś życia lub zdrowia. Podobnie jest w przypadku uczestniczenia w gaszeniu pożaru.

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.

Przemierzając polskie lasy bardzo często natrafiamy na zaparkowane na poboczu samochody grzybiarzy i spacerowiczów. Ich właściciele nie widząc zakazu lub szlabanu, bezmyślnie wjeżdżają do lasu. Nieświadomi zagrożenia, jakie ze sobą niesie parkowanie w lesie na wysuszonym podłożu samochodu z rozgrzanym silnikiem i układem wydechowym. Wystarczy niewielki kontakt z gorącym elementem by doszło do zapłonu ściółki.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

reklama

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Art. 161 kodeksu wykroczeń mówi jednoznacznie: „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny.” Zgodnie z art. 24 § 1 kodeksu wykroczeń grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych. Dokładne określenie wysokości grzywny zależy od decyzji sędziego, który będzie rozpatrywał sprawę w wydziale grodzkim sądu rejonowego.

Źródło: gazetaprawna.pl




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.1951 )