WiadomośćBadania w kierunku WZW typu B i C
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 09 lipca 2014 r., godz. 11:09

Weź udział w programie. Zbadaj się, będzie cię to kosztować tylko... zdrowie
Nawet 95 procent nosicieli WZW typu C nie jest świadomych swojej choroby i może przekazywać ją innym. Zazwyczaj pacjenci z obydwoma rodzajami WZW żyją w nieświadomości nawet przez lata, bo choroby te mogą nie dawać żadnych objawów, lub dawać objawy niestandardowe. Tymczasem osoby zakażone są narażone na marskość wątroby, która może przekształcić się w nowotwór. Czy nie warto więc wziąć udział w bezpłatnym programie?



Trwają badania w kierunku wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C, w ramach programu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. W tym roku będzie przebadanych ponad 7 tysięcy osób.

W Polsce kontakt z wirusem HCV miało nie więcej niż 350 tys. osób, a choroba rozwinęła się obecnie u ok. 230 tys. Dziewięć na dziesięć nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć, o ile zostanie wcześnie wykryte.

Zakażenia w 80 procentach przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy, takie jak: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

W badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim mogą wzięć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW.

reklama

W 2013 roku program był realizowany we współpracy z 29 samorządami lokalnymi. W badaniach wzięły w sumie udział 6332 osoby. WZW B stwierdzono u 32 pacjentów, a WZW C u 85. Osoby te zostały skierowane do dalszej diagnostyki oraz leczenia w ramach specjalistycznej opieki zdrowotnej. Przeprowadzono też 20 szkoleń, w których wzięło udział 223 mieszkańców regionu.

W czerwcu 2014 roku ruszyła kolejna edycja programu. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 27 samorządów lokalnych. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy/powiatu.

W badaniach mogą wziąć udział nie tylko mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie, ale również pacjenci z całego województwa – w sumie 7,2 tysiąca osób. Budżet programu to ponad 300 tysięcy złotych.

W tym roku do programu zgłosiły się z powiatu brodnickiego gminy Brzozie i Osiek. W gminie Brzozie będzie mogło się zbadać 50 osób, a w gminie Osiek 26 osób.

Gmina Brzozie zaprasza osoby chętne do badania 29 lipca od godziny 10:00 do sali nr 11 w Urzędzie Gminy Brzozie. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem telefonu +48 56 49 129 17 lub osobiście w pokoju nr 7 w Urzędzie Gminy Brzozie.

Gmina Osiek zaprasza osoby chętne do badania 25 września w godzinach 8:00-10:00 do Gabinetu Zabiegowego Ośrodka Zdrowia w Osieku. Zapisy przyjmowane są w Ośrodku Zdrowia tel. +48 56 493 81 60 lub w Urzędzie Gminy Osiek tel. +48 56 493 81 23

Źródło: Beata Krzemińska Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego, Anna Czachowska Osiek




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.1803 )