WiadomośćCentrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela, 30 kwietnia 2023 r., godz. 10:35

Sadzimy byliny
Maj to okres intensywnych prac w ogrodzie. Właśnie teraz należy poświęcić ogrodowi sporo czasu, jeżeli chcemy by był on naszą chlubą. Miesiąc ten w naszych ogrodach cieszy bogactwem barw i zapachów - drzewa intensywnie się zielenią, mnóstwo roślin kwitnie, a w warzywniakach wschodzą pierwsze warzywa.W maju przypadają tzw. zimni ogrodnicy (12-14 maja) – po tym terminie w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki i można wysadzać do gruntu rośliny. Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ cały czas je sprowadza. Warto się skusić, bo rośliny są tak piękne, że ich urok kusi nieodparcie, a chęć posiadania ciekawego egzemplarza jest jak narkotyk.

Dostępne są już kwiaty, których bogaty wybór ucieszy każde oko, szczególnie wrażliwych na ich piękno kobiet. Po zimnych ogrodnikach wysadzamy do skrzynek balkonowych i pojemników m.in. pelargonie, petunie, surfinie, żeniszki, lobelie, fuksje, uczep, begonie bulwiaste, szałwie, niecierpki. Siejemy też nasiona roślin pnących, np. fasoli wielkokwiatowej, powoju trójbarwnego oraz wysadzamy z bryłą ziemi przygotowaną wcześniej rozsadę kobei.

O tym, co posadzimy w naszym ogródku i na balkonie decyduje wiele czynników. Każdy z nas zapewne metodą prób i błędów zauważył co u niego lepiej rośnie, a z jakimi roślinami są kłopoty. Zasada pierwsza dotyczy nasłonecznienia. To niezwykle ważny element w przypadku kwiatów, bowiem uprawa wielu z nich zależy od tego jaki rodzaj kwiatów wybierzemy na dane stanowisko. Stanowiska słoneczne to królestwo pelargonii, surfinii i wielu innych odmian kwiatów. Jednak begonie na takim stanowisku długo nie wytrzymają. Z kolei pelargonie bez słońca nie obdarzą nas kaskadą kwiatów. Nasłonecznienie lub jego brak to podstawa wyboru kwiatów.

Na balkony nasłonecznione znakomite będą: aksamitka, aster chiński, begonia stale kwitnąca, bratek ogrodowy, chmiel japoński, cynia, fasola ozdobna, kobea, nagietek, pelargonia, portulaka, surfinia, ubiorek i nasturcja. Na balkony cieniolubne znakomite będą: barwinek pospolity, begonia bulwiasta, bluszczyk kurdybanek, fuksja, funkia, niecierpek, runianka japońska, stokrotka pospolita, trzykrotka i tytoń oskrzydlony.

Drugą ważną zasadą jest podlewanie roślin. Należy bezwzględnie sprawdzić drożność otworów w dnach pojemników na rośliny. W doniczce powinien być 1 duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm. Duży wybór środków ochrony roślin, odżywek pozwala mieć pewność, że nasze rośliny będą zawsze piękne i obficie kwitnące. Warto pochylić się nad trawami dekoracyjnymi, których proste piękno potrafi zmienić ogród w tajemniczy zakątek.

W sklepach dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Doniczki i skrzynki balkonowe powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża. Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnią roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu bryły korzeniowej, podłoże będzie bardzo szybko przesychać, a w zimie rośliny będą narażone na przemarzanie.

Na dnie doniczki lub skrzynki należy przygotować warstwę drenażu z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu. Na drenaż należy wysypać odpowiednie podłoże do kwiatów balkonowych - około 3/4 pojemności pojemnika. Podłoże należy lekko ugnieść. Dobre podłoże do kwiatów balkonowych powinno być bogate w substancje pokarmowe, przewiewne i ciepłe. Powinno mieć strukturę gruzełkowatą i przepuszczać wodę, aby korzenie miały stały dostęp do tlenu. Z drugiej strony, woda i substancje pokarmowe nie mogą za szybko przepływać przez podłoże.

Podłoże do kwiatów balkonowych najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Warto poradzić się sprzedawcy, które podłoże będzie odpowiednie dla roślin, które zamierzamy posadzić - podłoże powinno mieć poziomie pH odpowiedni do sadzonych kwiatów. Nie powinno się wykorzystywać podłoża z poprzedniego sezonu ani gleby z ogrodu, gdyż mogą w nich znajdować się czynniki chorobotwórcze lub szkodniki. Warte polecenia są podłoża z nawozem długo działającym. Przed sadzaniem kwiatów balkonowych należy rośliny te obficie podlać, aby podłoże dobrze namokło - ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Rośliny należy posadzić w doniczkach w odpowiednich odstępach, pamiętając o tym, że rośliny w ciągu sezonu będą intensywnie rosnąć.

Kwiaty balkonowe po posadzeniu do doniczek lub skrzynek balkonowych powinny znajdować się na takiej samej głębokości, jak ta w której rosły dotychczas. Nie wolno sadzić ich za głęboko - bryła korzeniowa będzie narażona na gnicie, ani za płytko - rośliny mogą wypaść z pojemnika zrzucone podmuchem silnego wiatru. Poziom podłoża w pojemniku po posadzeniu roślin powinien znajdować się 2 - 3 cm poniżej krawędzi. Powierzchnię ziemi należy lekko ugnieść otwartą dłonią, uważając aby nie uszkodzić korzeni oraz pędów roślin. Posadzone rośliny należy obsypać dookoła ziemią, ponownie ugnieść i obficie podlać, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.

Świeżo posadzone rośliny są osłabione z powodu zmiany warunków. Przesadzenie rośliny do nowej, większej doniczki i świeżego podłoża jest dla niej sygnałem do wzmożonej aktywności. Kwiaty balkonowe, przez kilka dni po posadzeniu do pojemników, należy chronić przed pełnym słońcem, umiarkowanie ale systematycznie podlewać, aż do momentu ich przyjęcia się - wtedy gdy liście staną się jędrne a pędy wyprostowane. Aby nasz ogród i balkon wyglądał pięknie, wystarczy odwiedzić Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, a tam znajdziemy na pewno wszystko, co pomoże udekorować dom i mieszkanie. Wybór jest duży i to zarówno roślin, jak i przedmiotów dekoracyjnych. Sklep posiada również wykwalifikowany personel, który doradzi i rozwieje wątpliwości.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy zaprasza na ulicę Sikorskiego 8, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, w sobotę od 8:00-16:00.

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca:reklama
Dzialkowicz.jpg

Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.16086 )